EuropaGospodarka

EBC nie zaskakuje! Stopy procentowe w strefie euro rosną o 25 pkt bazowych

Furtka do kolejnych podwyżek otwarta, ale komunikat po posiedzeniu nieco gołębi

Stopy procentowe w strefie euro wzrosły zgodnie z oczekiwaniami. Rada Prezesów EBC podwyższyła główną stopą procentową o 25 pkt bazowych do 4,25%. Z komunikatu wynika, że furtka do wrześniowych podwyżek pozostaje otwarta. 

  • Rada Prezesów EBC zgodnie z oczekiwaniami dokonuje podwyżki stóp o 25 pkt bazowych. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi teraz 4,25%.
  • Pozostałe dwie stopy EBC, czyli stopa procentowa kredytu lombardowego oraz stopa depozytowa rosną odpowiednio do 4,50% i 3,75%. 
  • Furtka do kolejnych podwyżek pozostaje otwarta.

Stopy procentowe w strefie euro rosną zgodnie z oczekiwaniami

Inflacja nadal spada, ale nadal oczekuje się, że zbyt długo pozostanie na zbyt wysokim poziomie. Rada Prezesów jest zdecydowana zapewnić terminowy powrót inflacji do średnioterminowego celu wynoszącego 2%. W związku z tym postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych – czytamy w komunikacie EBC

Rada Prezesów EBC zgodnie z oczekiwaniami rynku podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa (tzw. stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących) jest na poziomie 4,25%. Stopa procentowa kredytu lombardowego po dzisiejszej podwyżce wynosi 4,50%, natomiast oprocentowanie depozytu banku centralnego zostało podwyższone do 3,75%. Od rozpoczęcia cyklu podwyżek w lipcu 2022 roku, stopy procentowe wzrosły już łącznie o 425 pkt bazowych. To najostrzejszy cykl zacieśniania polityki pieniężnej w historii strefy euro.

Główna stopa procentowa EBC (%)

Zobacz też: Polska w strefie euro, czyli reformy, reformy i jeszcze raz reformy

W komunikacie nie widać zbyt wielu różnic w stosunku do komunikatu z poprzedniego posiedzenia w czerwcu. Choć ekonomiści Banku Pekao zauważyli jeden dość istotny szczegół, który może zbliżać nas ku końcowi cyklu.

Rada Prezesów EBC podkreśla, że przyszłe decyzje polityki pieniężnej będą warunkowane oceną perspektyw inflacji ogólnej, inflacji bazowej oraz siłą transmisji stóp procentowych. Rada zwróciła uwagę na ponowne zaostrzenie warunków finansowania w drugim kwartale, które ograniczają popyt i są ważnym czynnikiem dezinflacyjnym.

Koniec cyklu EBC zbliża się wielkimi krokami

Inflacja HICP w strefie euro od listopada 2022 roku pozostaje w trendzie spadkowym. W czerwcu zmniejszyła do 5,5% r/r wobec 6,1% r/r w maju. Z kolei inflacja bazowa wzrosła do 5,5%. Funkcją przyszłych decyzji EBC w zakresie stóp procentowych jest przede wszystkim inflacja bazowa, która wciąż nie znajduje się w trendzie spadkowym (wykres poniżej).

Zobacz też: Deszcz podnosi poziom wody w Renie, ale tylko na południu 

Rynek pracy w strefie euro pozostaje napięty, a decydenci EBC coraz częściej artykułują swoje obawy o ryzyko szybkiego wzrostu płac w nadchodzących latach. Z drugiej strony wyprzedzające wskaźniki koniunktury PMI dla strefy euro okazały się w lipcu najgorsze od kryzysu pandemicznego w 2020 roku. Zwłaszcza PMI dla przemysłu niemieckiego okazał się bardzo słaby, spadając do głęboko recesyjnego poziomu 38,8 pkt. Najnowsza ankieta kredytowa EBC również nie pozostawia złudzeń. Popyt netto firm na kredyty spadł o 42% r/r wobec 38% w I kw. Szczególnie głęboki spadek zaobserwowano we Francji (-50% r/r) i Włoszech (-73% r/r).

Ponadto ze strony niektórych rządów coraz częściej słychać niepochlebne słowa w kierunku EBC. Premier Włoch Giorgia Meloni stwierdziła, że wielokrotne podwyżki stóp procentowych mogą okazać się „lekarstwem” gorszym niż „choroba”. natomiast wicepremier Włoch Matteo Salvini powiedział, że lipcowa podwyżka jest „bezsensowna i szkodliwa”.

EBC znajduje się miedzy młotem a kowadłem, ponieważ z jednej strony inflacja bazowa jest podwyższona, a rynek pracy pozostaje napięty, z drugiej strony zaś gospodarka strefy euro zmierza w kierunku recesji. Dlatego też bardzo trudno przewidzieć, co wydarzy się we wrześniu, gdy odbędzie się kolejne posiedzenia Rady Prezesów EBC. Pewne jest jednak, iż wielkimi krokami zbliżamy się do końca cyklu podwyżek w strefie euro. 

Fed nie zaskakuje rynku. Stopy procentowe w USA najwyższe od 22 lat!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker