
Najnowsza ankieta kredytowa EBC nie pozostawia złudzeń. Ostrza polityki monetarnej mocno przebiły się już do sektora bankowego. Banki w strefie euro zgłosiły rekordowy spadek popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. Obraz ten jest spójny z wczorajszymi bardzo słabymi odczytami wskaźników PMI. Nie skłoni to jednak do zmiany decyzji EBC. W czwartek stopy procentowe zostaną podwyższone o 25 punktów bazowych.
- Odsetek netto banków w strefie euro, które zgłosiły zaostrzenie był mniejszy, niż w poprzednim kwartale. W II kw. odsetek wyniósł 14% wobec 27% w I kw.
- Popyt netto firm na kredyty spadł o 42% r/r wobec 38% w I kw. Szczególnie głęboki spadek zaobserwowano we Francji (-50% r/r) i Włoszech (-73% r/r).
- Popyt netto na kredyty mieszkaniowe tąpnął w II kw. o 47% r/r wobec 72% w I kw.
- EBC nie zmieni zdania. Stopy procentowe zostaną w czwartek podwyższone o 25 pkt bazowych. Ta decyzja może zakończyć cykl podwyżek.
Akcja kredytowa w strefie euro zamarza
EBC co kwartał dokonuje badania sektora bankowego pod kątem warunków monetarnych. W ten sposób, sprawdza jak stopy procentowe oddziałują na sektor bankowy. Badanie za drugi kwartał 2023 roku pokazuje, że warunki monetarne w strefie euro pozostają zaostrzone. Odsetek netto banków (różnica między odsetkiem banków, które zgłosiły zaostrzenie kryteriów kredytowych stosowanych przy udzielaniu kredytów, a odsetkiem banków, które zgłosiły ich złagodzenie), które zgłosiły zaostrzenie był mniejszy, niż w poprzednim kwartale. W II kw. odsetek wyniósł 14% wobec 27% w I kw.
W II kw. doszło do najgłębszego załamania popytu netto firm na kredyty lub zacięgnięcie linii kredytowych od 2003 r., kiedy EBC zaczął przeprowadzać badanie. Popyt netto firm na kredyty spadł o 42% r/r wobec 38% w I kw. Szczególnie głęboki spadek zaobserwowano we Francji (-50% r/r) i Włoszech (-73% r/r). Warto podkreślić, że spadek popytu był większy, niż oczekiwały banki w poprzednim kwartale. W III kwartale banki spodziewają się dalszego obniżenia popytu netto firm na kredyty r/r, lecz słabszego niż w II kw.
Zmiany popytu na kredyty lub linie kredytowe dla przedsiębiorstw i czynniki wpływające na to zjawisko (% netto banków zgłaszających wzrost popytu)

Zobacz też: Irański port Chabahar nie może się rozwinąć… przez sankcje na Rosję
Podobnie sytuacja wygląda w kredytach dla gospodarstw domowych. Popyt netto na kredyty mieszkaniowe tąpnął w II kw. o 47% r/r wobec 72% w I kw. Tutaj również bardzo wysokie spadki dotyczą Francji (-70% r/r) i Włoch (-64% r/r). Natomiast popyt netto na kredyty konsumpcyjne spadł w strefie euro o 12% w II kw. W I kw. było to -19% r/r. Banki oczekują, że w III kw. popyt netto gospodarstw domowych na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne także spadnie r/r, lecz słabiej niż to miało miejsce w II kw.
EBC podwyższy stopy
Załamanie akcji kredytowej spowalnia gospodarkę strefy euro, co pokazały wczorajsze wskaźniki PMI. Przypomnijmy, że główny indeks PMI dla strefy euro spadł w lipcu do 48,9 (czerwiec: 49,9), dla Niemiec do 48,3 (czerwiec: 50,6) a dla Francji do 46,6 (czerwiec: 47,2). Cykl podwyżek stóp procentowych może doprowadzić do recesji w eurozonie w tym roku. A jeżeli nie w obrębie całej strefy euro, to w głównej gospodarce – Niemczech. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że PKB naszego zachodniego sąsiada skurczy się w 2023 r. o 0,3%.
Zobacz też: Inflacja w strefie euro spadła w czerwcu do 5,5%! W trzech krajach wynosi mniej niż 2%
Mimo że koniunktura uklepuje dołek, a akcja kredytowa się załamała, to Rada Prezesów EBC nie powinna zmienić zdania. W czwartek podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jednak kolejne podwyżki są już mniej pewne, a ostatnie dane przechylają szalę na coraz większe prawdopodobieństwo zakończenia cyklu w lipcu br.
Dzień jak co dzień na rynku pracy. Bezrobocie najniższe od 1990 roku