EuropaFinanse

Załamanie akcji kredytowej w strefie euro. Jest najgorzej od 2003

Czy to skłoni EBC do zakończenia cyklu podwyżek?

Najnowsza ankieta kredytowa EBC nie pozostawia złudzeń. Ostrza polityki monetarnej mocno przebiły się już do sektora bankowego. Banki w strefie euro zgłosiły rekordowy spadek popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. Obraz ten jest spójny z wczorajszymi bardzo słabymi odczytami wskaźników PMI. Nie skłoni to jednak do zmiany decyzji EBC. W czwartek stopy procentowe zostaną podwyższone o 25 punktów bazowych. 

  • Odsetek netto banków w strefie euro, które zgłosiły zaostrzenie był mniejszy, niż w poprzednim kwartale. W II kw. odsetek wyniósł 14% wobec 27% w I kw.
  • Popyt netto firm na kredyty spadł o 42% r/r wobec 38% w I kw. Szczególnie głęboki spadek zaobserwowano we Francji (-50% r/r) i Włoszech (-73% r/r). 
  • Popyt netto na kredyty mieszkaniowe tąpnął w II kw. o 47% r/r wobec 72% w I kw.
  • EBC nie zmieni zdania. Stopy procentowe zostaną w czwartek podwyższone o 25 pkt bazowych. Ta decyzja może zakończyć cykl podwyżek. 

Akcja kredytowa w strefie euro zamarza

EBC co kwartał dokonuje badania sektora bankowego pod kątem warunków monetarnych. W ten sposób, sprawdza jak stopy procentowe oddziałują na sektor bankowy. Badanie za drugi kwartał 2023 roku pokazuje, że warunki monetarne w strefie euro pozostają zaostrzone. Odsetek netto banków (różnica między odsetkiem banków, które zgłosiły zaostrzenie kryteriów kredytowych stosowanych przy udzielaniu kredytów, a odsetkiem banków, które zgłosiły ich złagodzenie), które zgłosiły zaostrzenie był mniejszy, niż w poprzednim kwartale. W II kw. odsetek wyniósł 14% wobec 27% w I kw.

W II kw. doszło do najgłębszego załamania popytu netto firm na kredyty lub zacięgnięcie linii kredytowych od 2003 r., kiedy EBC zaczął przeprowadzać badanie. Popyt netto firm na kredyty spadł o 42% r/r wobec 38% w I kw. Szczególnie głęboki spadek zaobserwowano we Francji (-50% r/r) i Włoszech (-73% r/r). Warto podkreślić, że spadek popytu był większy, niż oczekiwały banki w poprzednim kwartale. W III kwartale banki spodziewają się dalszego obniżenia popytu netto firm na kredyty r/r, lecz słabszego niż w II kw.

Zmiany popytu na kredyty lub linie kredytowe dla przedsiębiorstw i czynniki wpływające na to zjawisko (% netto banków zgłaszających wzrost popytu)

Banki w strefie euro zgłaszają załamanie akcji kredytowej
Źródło: EBC

Zobacz też: Irański port Chabahar nie może się rozwinąć… przez sankcje na Rosję

Podobnie sytuacja wygląda w kredytach dla gospodarstw domowych. Popyt netto na kredyty mieszkaniowe tąpnął w II kw. o 47% r/r wobec 72% w I kw. Tutaj również bardzo wysokie spadki dotyczą Francji (-70% r/r) i Włoch (-64% r/r). Natomiast popyt netto na kredyty konsumpcyjne spadł w strefie euro o 12% w II kw. W I kw. było to -19% r/r. Banki oczekują, że w III kw. popyt netto gospodarstw domowych na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne także spadnie r/r, lecz słabiej niż to miało miejsce w II kw.

EBC podwyższy stopy

Załamanie akcji kredytowej spowalnia gospodarkę strefy euro, co pokazały wczorajsze wskaźniki PMI. Przypomnijmy, że główny indeks PMI dla strefy euro spadł w lipcu do 48,9 (czerwiec: 49,9), dla Niemiec do 48,3 (czerwiec: 50,6) a dla Francji do 46,6 (czerwiec: 47,2). Cykl podwyżek stóp procentowych może doprowadzić do recesji w eurozonie w tym roku. A jeżeli nie w obrębie całej strefy euro, to w głównej gospodarce – Niemczech. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że PKB naszego zachodniego sąsiada skurczy się w 2023 r. o 0,3%.

Zobacz też: Inflacja w strefie euro spadła w czerwcu do 5,5%! W trzech krajach wynosi mniej niż 2%

Mimo że koniunktura uklepuje dołek, a akcja kredytowa się załamała, to Rada Prezesów EBC nie powinna zmienić zdania. W czwartek podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jednak kolejne podwyżki są już mniej pewne, a ostatnie dane przechylają szalę na coraz większe prawdopodobieństwo zakończenia cyklu w lipcu br.

Dzień jak co dzień na rynku pracy. Bezrobocie najniższe od 1990 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker