EuropaGospodarka

Ekonomiści nie mają wątpliwości. Stopy procentowe EBC powinny dalej rosnąć!

Europejscy ekonomiści ankietowani w ramach Europejskiego Panelu Ekonomicznego nie mają złudzeń co do polityki monetarnej w strefie euro. Zdecydowana większość z nich uważa, że stopy procentowe EBC powinny dalej rosnąć. 

Europejski Panel Ekonomiczny jest inicjatywą Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii. W ramach panelu ekonomiści odpowiadają na pytania dotyczące bieżących wydarzeń gospodarczych. W pierwszej rundzie pytania dotyczyły reformy unijnych reguł fiskalnych, natomiast w drugiej rundzie polityki monetarnej EBC.

W strefie euro trwa dyskusja dotycząca stóp procentowych EBC. Główna stopa procentowa znajduje się już na wysokim poziomie 3,75 proc. W obecnym cyklu stopy wzrosły już o 375 pkt bazowych. Mimo to inflacja wciąż znajduje się zdecydowanie powyżej celu inflacyjnego 2 proc. Wstępne odczyty za kwiecień wykazały wzrost inflacji HICP w strefie euro z 6,9 proc. r/r w marcu do 7,0 proc. r/r.

Zobacz także: Niemiecki koncern wybiera Kanadę na pierwszą fabrykę ogniw akumulatorowych poza Europą

Choć inflacja jest wysoka, to niektórzy ekonomiści sugerują, aby EBC zakończył cykl podwyżek stóp procentowych. Głównym źródłem takich poglądów są obawy o stabilność sektora bankowego, po tym jak doszło do kilku upadków banków regionalnych w USA i Szwajcarii. Szefowa EBC Christine Lagarde podkreśla jednak na każdym kroku, że strefa euro nie jest zagrożona napięciami w systemie finansowym.

Poza wyjątkami, ekonomiści ankietowani w ramach Europejskiego Panelu Ekonomicznego są zgodni. Aż 76 proc. z nich uważa, że EBC nie powinien kończyć cyklu podwyżek stóp procentowych. Ich zdaniem, aby inflacja spadła do celu, niezbędne jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Garstka ekonomistów (11 proc.) sądzi, że stopy procentowe w strefie euro nie powinny już rosnąć w obecnym cyklu.

Źródło: PIE

Zobacz także: EBC podnosi stopy procentowe o 25 pkt bazowych! To jednak nie koniec podwyżek

Zdaniem większości ankietowanych ekonomistów (58 proc.) inflacja jest przejściowa i jej podwyższony poziom nie stanowi zagrożenia w najbliższych latach. Ponadto eksperci w przeważającej większości uważają, że cel inflacyjny EBC 2 proc. powinien pozostać niezmieniony.

Eksperci zgadzają się, że 2-proc. cel inflacyjny EBC powinien zostać utrzymany. W szczególności pewni tego są ekonomiści ze środowiska akademickiego. 94 proc. z nich jest przekonanych, że EBC nie powinno zwiększać celu inflacyjnego. Zaledwie trzech ankietowanych ekonomistów dopuszcza jego podwyższenie – czytamy w tygodniku PIE

Ekonomiści zostali spytani również o ryzyko powrotu sekularnej stagnacji.

Połowa panelistów obawia się powrotu sekularnej stagnacji. W styczniu Olivier Blanchard napisał, że spodziewa się powrotu niskich stóp procentowych po osiągnięciu celu inflacyjnego. Taką sytuację spowoduje zwiększanie się nadwyżki oszczędności nad inwestycjami. 47 proc. ankietowanych ekonomistów przyznaje mu rację. Najbardziej zgodne z Blanchardem jest środowisko akademickie. 56 proc. ankietowanych z tej grupy zgadza się z jego poglądem. Bardziej sceptyczni są natomiast ekonomiści z banków. 44 proc. z nich zgadza się z tezą Blancharda, podczas gdy 33 proc. jest przeciwna – wskazują ekonomiści PIE w tygodniku

EBC zapowiada zacieśnianie ilościowe, aby zwalczyć inflację. Koniec z „dodrukiem”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker