EuropaGospodarka

Wpłaty na najbiedniejszych spadły o połowę. Bank Światowy krytykuje Wielką Brytanię

Wielka Brytania zmniejszyła o połowę swoje wpłaty na fundusz Banku Światowego. Instytucja alarmuje, że potrzebuje zwiększenia środków, by walczyć z ubóstwem

Bank Światowy krytykuje Wielką Brytanię za zmniejszenie wpłat na pomoc dla najbiedniejszych. Brytyjczycy obcięli je w ostatnim czasie o połowę. Minister Andrew Mitchell stanowczo broni swojego kraju, wskazując, że Wielka Brytania jest nadal trzecim co do wielkości darczyńcą dla funduszu Banku Światowego na świecie. Dlaczego Brytyjczycy obcięli swoje wpłaty? Jakie to może mieć konsekwencje dla międzynarodowej pomocy?

  • Wielka Brytania zmniejszyła o połowę wysokość środków przekazywaną do Banku Światowego jako pomoc dla najbiedniejszych.
  • Pomoc Wielkiej Brytanii dla osób żyjących w skrajnym ubóstwie wynosi obecnie 500 mln GBP.
  • Wielka Brytania tłumaczy cięcia problemami z własnymi funduszami publicznymi.

Bank Światowy krytykuje Wielką Brytanię za zmniejszenie wpłat

Według danych Banku Światowego skrajne ubóstwo dotknie w najbliższym roku 691 mln osób. Bank Światowy stoi w obliczu wyzwania zebrania odpowiednich środków na pomoc najbiedniejszych, którzy zmagają się i będą się zmagać z wyższymi cenami żywności. Nie dziwi zatem fakt, że Bank Światowy krytykuje Wielką Brytanię za decyzję o zmniejszeniu wpłat na fundusz pomocy. Bank Światowy stwierdził, że krok ten powoduje „prawdziwy ból”.

Brytyjczycy obcięli swoje wpłaty aż o połowę. Dotąd pomoc sięgała 1 mld GBP, obecnie jest to 500 mln GBP. Minister w Biurze Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO) Andrew Mitchell stanowczo broni swojego państwa. Powiedział, że Wielka Brytania nadal jest dominującą siłą, jeżeli chodzi poziom pomocy dla najbiedniejszych. Wskazał przy tym, że Brytyjczycy pozostają trzecim co do wielkości darczyńcą dla funduszu Banku Światowego na świecie. 

Zobacz też: Walka z ubóstwem? Ubóstwo ponownie zaczęło wygrywać

Dlaczego Brytyjczycy obcięli swoje wpłaty?

Wielka Brytania zmaga się ostatnio z wieloma wewnętrznymi problemami. O przewlekłych problemach państwa, które kiedyś stanowiło imperium, opowiada Dawid Błaszkiewicz w poniższym filmie. Obecnie to przede wszystkim rosnące koszty życia obywateli i zły stan finansów publicznych dodatkowo nadwyrężonych przez pandemię i nieodpowiedzialne decyzje polityczne. 

W odpowiedzi na oskarżenia Banku Światowego o obniżeniu pomocy zagranicznej rząd brytyjski wyjaśnił, że będzie chciał przywrócić swoje wpłaty do dotychczasowego poziomu, tak szybko, jak upora się właśnie z finansami publicznymi. Tymczasem Bank Światowy alarmuje, że potrzebuje zwiększenia swojego funduszu, aby poradzić sobie z kryzysem dotykającym najbiedniejsze kraje.

Andrew Mitchell spotkał się wczoraj z członkiem Banku Światowego Makhtarem Diopem, aby dyskutować na temat brytyjskiego finansowania. 

W Marrakeszu w Maroku od 9 do 15 października trwają tzw. Annual Meetings organizowane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jednym z głównych tematów jest walka z ubóstwem w obliczu obecnych światowych wyzwań. W szczycie uczestniczy m.in. prezydent Banku Światowego Ajay Banga, który objął 5-letnią kadencję 2 czerwca 2023 r.

Zobacz też: Afrykański przewoźnik odebrał pierwszego Boeinga 737 MAX

Ubóstwo największym problemem w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Problem skrajnego ubóstwa najmocniej uderza w Afrykę i na Bliskim Wschodzie. Najwięcej zmieniła pandemia COVID-19, podczas której bogatsze państwa miały możliwość wprowadzenia pakietów socjalnych, które chroniły obywateli przed bezrobociem i utratą dochodu. Na takie rozwiązania często nie mogły sobie w równym stopniu pozwolić państwa najbiedniejsze. 

Więcej o tym, jaki wpływ na poziom skrajnego ubóstwa na świecie miała pandemia i ostatnie zawirowania światowe pisze Radosław Ditrich, wskazując, że wzrosło ono głównie w biednych krajach. 

Dla przypomnienia jednym z celów ONZ jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa do 2030 r.

Skrajne ubóstwo w bogatych krajach spadło, a w biednych wzrosło

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker