GospodarkaNewsPolska

Zarobki w Polsce w 2023 roku: Bogaty jak górnik, biedny jak kelner

Jak wysokie były zarobki w Polsce w 2023 roku? Zgodnie z danymi GUS najlepiej powodziło się ludziom zatrudnionym w górnictwie i wydobyciu, najgorzej zaś pracownikom sekcji Zakwaterowanie i gastronomia.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane ukazujące, jak wysokie były zarobki w Polsce w 2023 roku. Wynika z nich między innymi, że sekcja Górnictwo i wydobycie zanotowała zarówno największy wzrost wynagrodzeń, jak i najwyższe płace. Przeciętnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w 2023 roku było aż o ponad 40 proc. mniejsze od średniej płacy we wspomnianym sektorze.

  • Zatrudnienie w Polsce spadło w zeszłorocznym grudniu. Jednakże nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Analitycy nie przewidują recesji, a stopa zatrudnienia nadal jest historycznie wysoka. 
  • Zarobki w Polsce w 2023 roku rosły szybciej od cen. Przeciętnie, miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 11,9 proc. Największy wzrost odnotowano w górnictwie i wydobyciu. 
  • W grudniu płace wystrzeliły. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce w tym miesiącu przekroczyło granicę 8 tys. złotych, a w przypadku sekcji Górnictwo i wydobycie 20 tys. złotych. 

Zatrudnienie w Polsce spadło. Czy to powód do paniki?

Jak donosi GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw* w Polsce pod koniec 2023 roku zmniejszyło się, choć jedynie nieznacznie. W grudniu wynosiło ono 6495,3 tys. etatów, co oznacza spadek rok do roku o 0,1 proc. Czy powinno to nas niepokoić? Czy spadek zatrudnienia należy odczytywać jako znak nadchodzącej recesji? Raczej nie. Faktycznie wzrost gospodarczy Polski w 2024 roku będzie dosyć powolny. 

Zobacz także: Godzina snu więcej w tygodniu zwiększa nasze zarobki o 3,4%

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyniesie on 2,3 proc. W ciągu ostatnich trzech dekad wzrost PKB Polski spadł poniżej tego poziomu jedynie (najprawdopodobniej) w pełnym przeróżnych kryzysów 2023 roku,  w 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, w latach 2012-2013, kiedy wiele państw europejskich pogrążyło się w poważnym kryzysie oraz w latach 2001-2002 ze względu na zbyt restrykcyjną politykę monetarną. 

*Statystyka ta dotyczy jedynie osób pracujących w prywatnych firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników. W praktyce oznacza to, że wskaźnik ten nie uwzględnia osób pracujących w mikro przedsiębiorstwach oraz ludzi zatrudnionych w sektorze publicznym.

Wzrost PKB Polski
Źródło: Our World in Data, “Annual growth of GDP, 1980 to 2028”

Stopa zatrudniania w Polsce nigdy wcześniej nie była tak wysoka

Jednakże mimo historycznie niskiego wzrostu gospodarczego zdaniem ekonomistów do żadnej, nawet chwilowej recesji nie dojdzie. Do tego, warto zauważyć, że stopa zatrudnienia w Polsce (stosunek populacji pracującej do całkowitej ludności w wieku produkcyjnym) w ostatnich latach osiągnęła rekordowy poziom. Według najnowszych danych OECD (ukazane są poniżej) w trzecim kwartale 2023 roku wyniosła ona 72,2 proc. 

Zobacz także: Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Sytuacja w TSL

Tym samym osiągnęła ona najwyższy poziom, odkąd OECD zaczęło prowadzić statystyki. Jedynie od końca 2019 roku wskaźnik ten urósł aż o 4,5 pkt proc. Obecnie mieszkańcy naszego kraju są bardziej pracowici niż między innymi Koreańczycy, Słowacy czy Amerykanie. Z drugiej strony warto zauważyć, że np. do takich Niderlandów nadal sporo nam brakuje. 

Stopa zatrudnienia w Polsce
Źródło: OECD, “Labour Market Situation, OECD — Updated: January 2024”

Zarobki w Polsce w 2023 roku przegoniły inflację!

Ile wyniosły zarobki w Polsce w 2023 roku? Według szacunków GUS przeciętnie, miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce całym 2023 roku osiągnęło poziom 7444,39 złotych. Oznacza to wzrost rok do roku na poziomie 11,9 proc. Tym samym płacom (przynajmniej w sektorze małych, średnich i dużych przedsiębiorstw) ledwo, ale jednak udało się wygrać ze wzrostem cen! Dla przypomnienia inflacja w Polsce w 2023 roku osiągnęła 11,4 proc. Przy czym najwyższy wzrost zarobków zanotowano w sekcji Górnictwo i wydobycie. 

Płace w tym sektorze w ubiegłym roku zwiększyły się aż o 16,6 proc. rok do roku. Co więcej, pracownicy tej branży nie tylko mogą się pochwalić największym wzrostem wynagrodzeń, ale również ogólnie najbardziej okazałymi zarobkami. Średnie miesięczne wynagrodzenie w górnictwie i wydobyciu w całym 2023 roku wyniosło 13029,20 złotych, czyli 175 proc. przeciętnej pensji dla całego sektora przedsiębiorstw. 

Przeciętnie, miesięczne wynagrodzenie w Polsce w 2023 roku
Źródło: GUS, „Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r.”

Zobacz także: Zarobki europosła – ile zarabiają nasi przedstawiciele w UE?

Górnictwo i wydobycie największym wygranym, budownictwo największym przegranym

Po przeciwnej stronie rankingu znalazły się osoby pracujące w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia. Przeciętna miesięczna płaca w tym sektorze wyniosła zaledwie 5379,42 złote (72 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, 42 proc. przeciętnej płacy w sekcji Górnictwo i wydobycie). Jednakże wbrew temu, co może się zdawać, bynajmniej nie jest to największy przegrany 2023 roku. 

Mimo tego, że nadal są relatywnie niskie, wynagrodzenia w tej branży za sprawą między innymi podwyżek płacy minimalnej znacznie zwiększyły się w minionym roku, bo aż o 13,3 proc. W budownictwie zaś pracownicy uzyskali podwyżki na poziomie 7,5 proc. Sektor ten mocno odczuł podniesienie stóp procentowych. Działanie to zarówno znacząco podniosło koszty prowadzenia działalności, jak i obniżyło popyt na nowe mieszkania. To z kolei doprowadziło do spowolnienia w budownictwie, które objawiło się między innymi mniejszym popytem na pracę. 

Zarobki w Polsce pod koniec 2023 roku wystrzeliły

GUS opublikował również informacje o tym, jak wysokie były zarobki w Polsce w grudniu 2023 roku. Dane te są o tyle ciekawe, że to właśnie na ten miesiąc przypada wypłacenie znacznej ilości premii. Aby wymienić tylko kilka, to właśnie w grudniu wypłacane są premie roczne, jubileuszowe czy też nagrody z okazji Dnia Górnika. Z tego powodu w miesiącu tym obserwuje się znaczne skoki wynagrodzeń. Nie inaczej było w tym roku. Przeciętne, miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w grudniu 2023 roku wzrosło w stosunku do listopada aż o 4,7 proc. do 8032,96 zł. 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw
Źródło: GUS, „Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r.”

Zobacz także: Jawność płac uderza w pracowników! Średnie wynagrodzenie spada o ponad 2%!

Przy czym wręcz niewyobrażalny wzrost płac zanotowano w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. Wyniósł on aż 82,8 proc. miesiąca do miesiąca! Jednakże nawet mimo tak dużej podwyżki, rolnikom nie udało się przegonić górników. Przeciętne, miesięcznie wynagrodzenie osób pracujących w tym sektorze w grudniu 2023 roku wyniosło 20136,24 zł, czyli było 2,5-krotnie większe od średniej dla sektora przedsiębiorstw. Najmniejsze miesięczne zarobki ponownie zanotowano w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia. Wyniosły one jedynie 5639,35 zł.

Płace urzędników muszą być wysokie. Czy nowy rząd skończy z populizmem?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker