Gospodarka

Jakie są najważniejsze cechy wycinarek CNC? Precyzja to nie wszystko!

Niewiele urządzeń miało taki wpływ na historię przemysłu, jak wycinarki CNC. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich obróbkę materiałów. Czym wyróżniają się nowoczesne modele? Sprawdźmy!

Długa historia maszyn CNC

Choć obecnie maszyny CNC kojarzą się – całkiem słusznie – ze światem wysokich technologii, automatyzacją i robotyzacją – ich historia jest naprawdę długa. Pierwowzorów sterowanych numerycznie maszyn można doszukać się już w XVIII wieku. Właśnie wtedy we Francji skonstruowano urządzenie tkackie, które było w stanie pracować samodzielnie na podstawie wzoru naniesionego na taśmę perforowaną.

Z biegiem czasu ta technologia rozwijała się i znajdowała zastosowanie w kolejnych gałęziach gospodarki. W połowie XX wieku możliwe stało się obrabianie w ten sposób takich materiałów jak stal, a systemy analityczne były w stanie błyskawicznie przetwarzać duże zasoby informacji. Oczywiście prawdziwą rewolucją stał się rozwój nowoczesnych komputerów, oprogramowania CAD i wprowadzanie kolejnych, coraz bardziej wydajnych metod cięcia.

Nowoczesne maszyny CNC: czym się wyróżniają?

Współczesne maszyny CNC w niewielkim stopniu przypominają swoich przodków. I nic w tym dziwnego. Są najlepszym świadectwem rozwoju technologicznego, jaki miał miejsce w ostatnich dekadach. Obecnie dostępnych jest także wiele metod obróbki dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji konkretnego zakładu. Czym się wyróżniają? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom nowoczesnych wycinarek CNC z oferty firmy Eckert.

Precyzja cięcia

Zacznijmy od oczywistości. Pomimo upływu lat nadal to wysoka precyzja cięcia jest tym, co przekonuje miliony przedsiębiorstw na całym świecie do korzystania z maszyn CNC. Uzyskanie takiego samego rezultatu w sposób ręczny byłoby niemożliwe. Poza tym wiązałoby się z olbrzymimi nakładami czasu i pracy. Zasadniczo każda metoda obróbki zapewni wysoką jakość cięcia, jeśli postawisz na nowoczesne urządzenia. Wszystko zależy jednak od tego, jakie są Twoje potrzeby i jakie materiały chcesz poddawać obróbce.

Uniwersalność

Obecnie dzięki maszynom CNC jesteś w stanie obrabiać na dobrą sprawę dowolny materiał. Gwarantują to przede wszystkim wycinarki laserowe oraz wodne, ale również inne technologie zapewniają duże możliwości i elastyczność, zwłaszcza jeżeli postawisz na rozwiązania hybrydowe. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.

Szybka praca

Dobierając odpowiednią wycinarkę CNC, będziesz w stanie znacząco przyspieszyć procesy mające miejsce w Twoim przedsiębiorstwie. Choć nie wszystkie metody zapewniają wysoką jakość cięcia, również na to znajdują rozwiązanie najlepsi producenci. Możesz skorzystać z obrabiarek łączących zalety dwóch sposobów obróbki, np. wycinarek wodnych i plazmowych czy tlenowych i plazmowych. Daje Ci to więcej możliwości cięcia i pozwala zachować wysoką elastyczność.

Pełna automatyzacja

Sterowanie komputerowe stoi u podstaw obrabiarek CNC. Ale rzecz jasna z biegiem czasu pozwala osiągać jeszcze większe korzyści i przyspieszać procesy zachodzące w Twojej firmie. Zaawansowane sterowniki umożliwiają realizację nawet najbardziej skomplikowanych cięć, a integracja z systemami zarządzania produkcją i innymi rozwiązaniami teleinformatycznymi przekłada się na sprawność operacyjną całego przedsiębiorstwa.

Wysoka kultura pracy i dodatkowe systemy

Niektóre metody obróbki kojarzą się z emisją dużych ilości zanieczyszczeń, pyłu czy promieniowania. Praca w Twoim zakładzie nie musi być jednak uciążliwa i szkodliwa. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze, możesz zastosować metody obróbki, które gwarantują sprzyjające warunki. Po drugie, dobry producent będzie w stanie zaproponować Ci zaawansowane systemy wentylacyjne i filtracyjne, które zapewnią optymalną jakość powietrza.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker