Europa

Najwięcej za płace minimalną kupują… Turcy. Zaraz za nimi Niemcy

Siła nabywcza płacy minimalnej w Turcji wystrzeliła w górę. Obecnie znajduje się na pierwszym miejscu w zestawieniu Eurostatu

Płaca minimalna wzbudza wiele emocji. Znajdą się jej przeciwnicy jak i zwolennicy. Są też tacy, którzy twierdzą, że im wyższa płaca minimalna tak naprawdę mniej możemy za nią kupić. Jak to wygląda naprawdę? Czy podnoszenie płacy minimalnej rzeczywiście coś daje? Czy siła nabywcza płacy minimalnej realnie się zwiększa i gdzie jest ona najwyższa? Na te i inne pytania odpowiem w poniższym artykule.

 • Turcja ma najwyższą płacę minimalną w parytecie siły nabywczej w zestawieniu Eurostatu
 • Nominalnie płaca minimalna w Turcji od 2020 roku do II poł. 2023 roku wzrosła o 355,81%
 • Od 2020 roku do II poł. 2023 roku siła nabywcza płacy minimalnej w Turcji wzrosła o 137,3%
 • Turcja w rankingu siły nabywczej płacy minimalnej Eurostatu w I poł. 2022 roku znajdowała się na 20. pozycji. W II poł. 2023 roku znalazła się już na 1.
 • Jeżeli chodzi o przeciętne roczne wynagrodzenie w PPPs Turcja wypada gorzej niż Polska, czy inne państwa, które zdołała wyprzedzić w przypadku parytetu siły nabywczej płacy minimalnej
 • W przypadku mediany dochodu rozporządzanego w PPPs Turcja znajduje się na poziomie Serbii, czy Albanii i nie zbliża się nawet do poziomu któregokolwiek z państw Unii Europejskiej. Nawet Bułgarii. 

Siła nabywcza płacy minimalnej jest najwyższa w Turcji

Wielu może się zdziwić, jednak według danych zbieranych przez Eurostat najwyższa siła nabywcza płacy minimalnej występuje w Turcji. Niemcy znalazły się na drugiej pozycji. Co ciekawe jeszcze większym szokiem może być fakt, że niespełna rok temu Turcja pod względem siły nabywczej swojej płacy minimalnej zajmowała 12. miejsce w zestawieniu Eurostatu i była ona niższa niż w Polsce.

Warto zaznaczyć, że płaca minimalna w Turcji w ostatnich latach zaliczyła prawdziwy sprint. W 2020 roku wynosiła 2 943 lir, w następnym roku 3 577,50 lir. W kolejnych latach płaca minimalna była podnoszona dwa razy rocznie. Na początku 2022 roku plasowała się już na poziomie 5004 lir, czyli wzrosła o prawie 1,5 tysiąca. Jednak ta znaczna podwyżka o 28,5% nie miała być ani ostatnią, ani najwyższą. W drugiej połowie 2022 roku rząd podniósł płacę minimalną do 6 741 lir.

Zobacz także: Płaca minimalna w Polsce rośnie. Możemy kupić za nią więcej niż Hiszpanie za swoją

Podwyżka na początku 2023 roku była jeszcze hojniejsza. Wtedy podstawowe wynagrodzenie wzrosło o 3 537 lir do 10 008 lir miesięcznie. Był to wzrost o 52,4%. Dodatkowo od czerwca tego roku płaca minimalna w Turcji znowu wzrosła o 3 406,5 lir do poziomu 13 414,5 lir. Nominalnie płaca minimalna w Turcji od 2020 roku do II poł. 2023 roku wzrosła o 355,81% Aby lepiej to zobrazować, przeliczmy kwoty na polskiego złotego po kursie z analogicznych okresów.

 • 2020 rok – 1 068 PLN (kurs czerwiec 2020)
 • 2021 rok – 1 543,69 PLN (kurs czerwiec 2021)
 • I poł. 2022 roku – 1 484,19 PLN (kurs marzec 2022)
 • II poł. 2022 roku – 1 739,18 PLN (kurs wrzesień 2022)
 • I poł. 2023 roku – 2 305,84 PLN (kurs marzec 2023)
 • II poł. 2023 roku – 2 140,95 PLN (kurs wrzesień 2023)

Oczywiście kursy walut zależą od wielu czynników i nie obrazują rzeczywistej siły nabywczej w państwie. Jednak taki zabieg pozwoli nam spojrzeć na Turcję z innej perspektywy. Warto dodatkowo zauważyć, że w reakcji na decyzję o podwyżce płacy minimalnej, kurs liry niewiele się zmieniał.

Udało nam się ustalić poziom płacy minimalnej w taki sposób, by zarówno zadowolić pracowników, a jednocześnie chronić zatrudnienie – stwierdził Vadat Ishikhan, turecki minister pracy i polityki społecznej.

Czym jest siła nabywcza płacy minimalnej

Wcześniej został opisany nominalny wymiar płacy minimalnej w Turcji. Jednak przez wysoką inflację i inny wymiar cen zaprezentowanie tych danych w taki sposób jest niewystarczające. Przyjrzyjmy się temu, jak zmieniała się siła nabywcza płacy minimalnej we wcześniej zaprezentowanym okresie i czy jej nominalne podwyżki przełożyły się na możliwości zakupowe Turków.

Według Eurostatu: Standard siły nabywczej, w skrócie PPPs, jest sztuczną jednostką walutową. Teoretycznie za jeden PPPs można kupić taką samą ilość towarów i usług w każdym kraju. Jednakże transgraniczne różnice cenowe oznaczają, że w zależności od kraju potrzebne są różne kwoty jednostek waluty krajowej na te same towary i usługi. PPPs oblicza się poprzez podzielenie dowolnego agregatu gospodarczego kraju w walucie krajowej przez jego odpowiednie parytety siły nabywczej.

Zobacz także: Turcja nakłada 40% cło na samochody elektryczne z Chin

 • 2020 rok – 812,39 (16. miejsce)
 • 2021 rok – 831,45 (16. miejsce)
 • I poł. 2022 roku – 719,11 (20. miejsce)
 • II poł. 2022 roku – 929,93 (12. miejsce)
 • I poł. 2023 roku – 1 438,23 (6. miejsce)
 • II poł. 2023 roku – 1 927,77 (1. miejsce)

Jak możemy powyżej zauważyć siła nabywcza płacy minimalnej w Turcji spadła na początku 2022 roku z powodu gigantycznej inflacji. Poza tym okresem systematycznie i wręcz skokowo rośnie. W 2020 roku Turcja zajmowała 16. miejsce w zestawieniu Eurostatu, następnie w 2022 roku spadła na 20 miejsce, aby w ciągu półtora roku znaleźć się na samym szczycie. Od 2020 roku do II poł. 2023 roku siła nabywcza płacy minimalnej w Turcji wzrosła o 137,3%. Można więc stwierdzić, że pracownicy, którzy na początku kryzysu zarabiali płacę minimalną, obecnie mogą sobie pozwolić na ponad dwa razy więcej.

Płaca minimalna w innych państwach

Omówiliśmy już zmianę płacy minimalnej w Turcji od 2020 roku oraz to, że obecnie jest ona najwyższa pod względem parytetu siły nabywczej. Warto jednak opisać jak ta wartość wygląda w innych państwach, dla których Eurostat zbiera i opracowuje dane.

Siła nabywcza płacy minimalnej eurostat

Zobacz także: Kryzys we Francji. Coraz więcej Francuzów nie stać na jedzenie

Na drugim miejscu, z niewiele gorszym wynikiem uplasowały się Niemcy, którym obywatele Luksemburgu depczą po piętach. Pozostałymi państwami, w których siła nabywcza płacy minimalnej przekracza 1 500 PPPs są Holandia, Belgia oraz Francja. Z kolei w okolicach 1 300 PPPs uplasowały się Słowenia, Hiszpania i Irlandia. Polska, mimo że w pozytywnym sensie odstaje od pozostałych przedstawionych państw nie zdołała jeszcze przekroczyć pułapu 1 300 PPPs.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeszcze na początku tego roku Polska pod względem parytetu siły nabywczej płacy minimalnej wyprzedzała Hiszpanię. Jednak przez podniesienie jej wartości oraz niską inflację Hiszpanie zdołali nas ponownie przegonić.

Państwem z najniższą wartością płacy minimalnej, lekko przekraczającą 500 PPPs, jest Albania. Co ciekawe przedostatnim państwem jest kraj należący do Unii Europejskiej, czyli Bułgaria. Wyprzedziła ją nawet Serbia. W ogonie stawki są również państwa naszego regionu tj: Łotwa, Słowacja, Estonia i Węgry, których siła nabywcza płacy minimalnej jest porównywalna do tej z USA. Trochę wyższą posiadają Czesi. Można zauważyć, że Polska pod tym względem zdecydowanie wyróżnia się spośród państw naszego regionu.

Podsumowanie

Czy to wszystko oznacza, że mimo ogromnej inflacji Turcja staje się potęgą, która poziomem życia nie tylko dorównuje, ale również przewyższa państwa Unii Europejskiej? Nie. Warto zaznaczyć, że w maju tego roku w Turcji odbyły się wybory. Znaczne podwyższanie płacy minimalnej było m.in. częścią kampanii wyborczej, mającej na celu pokazanie, że mimo inflacji przeciętnego Turka nie tylko stać na tyle samo co wcześniej, ale również i więcej.

Jeżeli chodzi o przeciętne roczne wynagrodzenie w PPPs Turcja wypada gorzej niż Polska, czy inne państwa, które zdołała wyprzedzić w przypadku parytetu siły nabywczej płacy minimalnej. Podobnie jeżeli chodzi o medianę dochodu rozporządzalnego w PPPs. Dochód rozporządzalny to ta część dochodu, która pozostaje po opodatkowaniu i innych wymaganych opłatach do dyspozycji mieszkańców. W tym przypadku Turcja znajduje się na poziomie Serbii, czy Albanii i nie zbliża się nawet do poziomu któregokolwiek z państw Unii Europejskiej. Nawet Bułgarii.

Zobacz także: Dochody Polaków niemal tak wysokie jak Czechów. Do Niemców brakuje bardzo dużo

Dochody rozporządzalne w UE

Inną ważną informacją jest to, że przez gigantyczną inflację Turcja prawdopodobnie spadnie w rankingu największych gospodarek świata z 17. na 21. miejsce. Jest to dla Polski bardzo dobra informacja, ponieważ dzięki temu możemy awansować na 20. pozycje na świecie pod względem wielkości PKB. Więcej: Polska 20. gospodarką świata. G20 już za rogiem?

Dodatkowo tak dynamiczna podwyżka płacy minimalnej przyczyni się do znacznego spłaszczenia dochodów. Zapewne większych niż te występujące w Polsce. Niestety dane dotyczące liczby osób zarabiających płace minimalną w Turcji nie są dostępne.

Erdogan: Turcja zrobi to, co konieczne jako członek NATO

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker