Europa

Płaca minimalna w Polsce rośnie. Możemy kupić za nią więcej niż Hiszpanie za swoją

Płaca minimalna w Polsce rośnie dość szybko, jednak aby sprawdzić ile jest naprawdę warta trzeba porównać zarobki Polaków na tle Europy

Płaca minimalna jest jednym z tematów, które wywołuje szereg dyskusji. Często u ich podstaw leży sama zasadność jej istnienia. Nie możemy jednak zaprzeczać temu, że ma ona realny wpływ na naszą rzeczywistość oraz na poziom życia wielu obywateli państw Unii Europejskiej. Dlatego warto przyjrzeć się temu jak wyglądają zarobki Polaków na tle Europy. 

Zarobki Polaków na tle Europy – euro

Na początku trzeba zaznaczyć, że faktem jest to, iż nie żyjemy w próżni i poza Polską na świecie, a przynajmniej w Europie, są jeszcze inne państwa. Dzięki temu możemy względnie porównać wysokość płacy minimalnej w każdym z nich, aby określić, czy w Polsce owa pensja minimalna jest wysoka, czy wręcz przeciwnie.

Na początku spójrzmy na płacę minimalną przeliczoną na euro. W tym przypadku Polska zajmuje czternaste miejsce na 22 państwa w Unii Europejskiej, które posiadają wprowadzoną płacę minimalną na szczeblu rządowym. Wyprzedzają nas takie państwa jak Grecja, Litwa czy Portugalia. Okazaliśmy się jednak lepsi m.in. od Estonii Czech, Słowacji i Węgier, które są drugie od końca.

Zobacz także: Spadek średniej krajowej wyniósł 2,1%. Tak źle nie było od 20 lat

płaca minimalna w Europie w euro

Zdecydowanie najgorzej wypadła Bułgaria, gdzie płaca minimalna nie przekracza nawet 400 euro miesięcznie. Dzieli ją ogromny dystans od lidera stawki, czyli Luksemburga, w którym płaca minimalna wynosi dokładnie 2387,70 euro. Niemcy, Belgia, Niderlandy oraz Irlandia utrzymują względnie podobny poziom płacy minimalnej między 1900 a 2000 euro.

Bardziej zauważalnie od tej grupy odstaje Francja, która jednak wciąż posiada dość wysokie wynagrodzenie minimalne. Państwa za nią mają je już znacznie niższe niż państwa centralnej Unii Europejskiej.

Zobacz także: Płaca minimalna w Polsce realnie wzrosła o 120% od 2004 roku. W 2023 roku wynik ma się znacznie poprawić

Wartości w euro pozwalają nam względniej porównać, jak obywatele poszczególnych państw poradziliby sobie w państwie, w którym ta waluta jest przyjętym środkiem płatniczym. Znacznie bardziej obrazującym wskaźnikiem jest przeliczenie pensji względem parytetu siły nabywczej. Jest to specjalny wskaźnik, który powstał w celu jak najdokładniejszego porównania różnych państw. Bardzo ogólnie tłumacząc, pokazuje ile dokładnie tych samych towarów moglibyśmy kupić, za określoną pensję w konkretnym państwie.

Zarobki Polaków na tle Europy – PPP

PPP mówi nam, ile jednostek walutowych kosztuje dana ilość towarów i usług w różnych krajach. Eurostat wykorzystuje PPP do przeliczania wydatków wyrażonych w walutach narodowych na sztuczną wspólną walutę, standard siły nabywczej (PPS). Eliminuje to efekt różnic w poziomach cen między krajami spowodowany wahaniami kursów wymiany walut. 

zarobki polaków na tle europy

W tym przypadku widzimy znaczną zmianę względem płac wyrażonych w euro. Zmieniło się miejsce lidera, na które wskoczyli Niemcy, detronizując Luksemburg. Nie ma już również takiego dystansu między pierwszym a drugim miejscem jak wcześniej. Belgia oraz Niderlandy wciąż pozostają wysoko. Dodatkowo Francja poprawiła swoją pozycję o jedno miejsce.

Zobacz także: Płaca minimalna to już prawie 50% przeciętnego wynagrodzenia. Czy to za dużo?

Natomiast sytuacja Polski zmieniła się wręcz diametralnie. Z czternastej pozycji na 22 państwa awansowała na pozycję ósmą. Warto również zaznaczyć, że w tym roku wyprzedziliśmy Hiszpanię oraz Litwę i niewiele brakuje nam do wyniku irlandzkiego. Pod względem parytetu siły nabywczej pensji minimalnej wypadamy najlepiej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Wynika to m.in. z tego, że na tle państw Unii Europejskiej Polska jest ciągle relatywnie tanim krajem.

Tym razem ponownie na samym końcu znalazła się Bułgaria. Niewiele lepiej od niej poradziła sobie Estonia i Słowacja. Czechy oraz Węgry osiągnęły ten sam wynik poniżej 1 000.

Najtańsze kraje w Europie 2023. Gdzie jest najtaniej? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker