Europa

Dochody Polaków niemal tak wysokie jak Czechów. Do Niemców brakuje bardzo dużo 

Nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem, że dochody Polaków do najwyższych nie należą. Mieszkańcy najbogatszych krajów UE mogą pozwolić sobie na bardziej wystawne życie. Gdzie dochody są najwyższe, a gdzie jest najgorzej?

  • W 2022 roku mediana ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji w UE wyniosła 18 706 standardów siły nabywczej na mieszkańca. W 2022 roku medianowy dochód w Polsce wyniósł 14 906 PPS (jednostka siły nabywczej).
  • Dochody Polaków wyglądają kiepsko na tle najbogatszych krajów Unii Europejskiej. W Luksemburgu było to w 2022 roku aż 33 214 PPS. Druga na liście jest Holandia, gdzie mediana dochodów to 25 437 PPS.
  • Według Eurostatu ostatnie miejsce w UE przypadło Bułgarii, gdzie na mieszkańca przypadło 9661 PPS. Niewiele więcej, bo zaledwie 9826 PPS to wynik naszego południowego sąsiada — Słowacji.

Dochody Polaków na tle UE

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące poziomu dochodu rozporządzalnego. Dzięki danym, możemy porównać sytuację w krajach UE oraz wybranych krajach Europy. Jakie wnioski płyną z opublikowanych statystyk?

W 2022 roku mediana ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji w UE wyniosła 18 706 jednostek siły nabywczej na mieszkańca. W 2021 roku było to 18 011, co oznacza, że w zeszłym roku wartość ta wyraźnie wzrosła. Co jednak oznacza ta liczba?

Porównywanie z sobą dochodów w wielu krajach jest problematyczne. Jeśli Niemiec zarobi 1000 EUR, a Polak równowartość tego wynagrodzenia w złotych (czyli ponad 4 tys. PLN), to realnie, to Polak będzie miał się lepiej. Jest tak, ponieważ nie tylko płace, ale również ceny w naszym kraju są niższe niż u naszego zachodniego sąsiada. Dane Eurostatu biorą to pod uwagę, dzięki czemu możemy te liczby ze sobą porównywać.

Zobacz też: Bezrobocie w Europie – Szwecja przebije Grecję? To wygląda na kwestię czasu

Jak na tej unijnej mediany wypada Polska? W 2022 roku medianowy dochód w Polsce wyniósł 14 906 PPS (jednostek siły nabywczej). Jest to więc wynik wyraźnie niższy od unijnego, ale nie należy mówić, że różnica jest tutaj bardzo duża, jesteśmy jedynie o 1/5 biedniejsi.

Gorzej dochody Polaków wyglądają jednak na tle tych najbogatszych krajów Unii Europejskiej. W Luksemburgu było to w 2022 roku aż 33 214 PPS. Druga na liście jest Holandia, gdzie mediana dochodów to 25 437 PPS. Podium zamyka Austria z wynikiem na poziomie 25 199 PPS.

Dochody rozporządzalne w UE
Eurostat

Jakie kraje znajdują się jeszcze wysoko w tym zestawieniu? Na jednego Belga przypada 24 142 PPS dochodu rozporządzalnego. W Danii mediana dochodów wynosi 23 244 PPS. W Niemczech medianowy dochód rozporządzalny wynosi 23 197 PPS.

Eurostat raportuje także dane dla wybranych krajów Europy. Najbogatszym niebędącym w UE krajem jest Norwegia. Medianowy dochód per capita wyniósł tam 27 893 PPS. Niewiele gorzej jest w Szwajcarii (26 389 PPS). Do najbogatszych krajów należy również Islandia (23 667 PPS).

Dochody Polaków są na tle tych narodów wysokie — to głównie kraje postkomunistyczne

Gdzie sytuacja w UE jest najgorsza? Po drugiej stronie znalazły się kraje postkomunistyczne oraz mierząca się ze skutkami kryzysu Grecja. Według Eurostatu ostatnie miejsce w UE przypadło Bułgarii, gdzie na mieszkańca przypadło 9661 PPS. Niewiele więcej, bo zaledwie 9826 PPS to wynik naszego południowego sąsiada — Słowacji.

Trzecia miejsce od końca przypadło Rumunii (10 033 PPS). Na Węgrzech jest to 10 217 PPS. Najgorzej z państw UE, które nie znalazły się pod żelazną kurtyną, jest w Grecji. To kraj, gdzie nadal odnotowuje się drugie najwyższe bezrobocie w całej UE. Kraj ten ma w najbliższych miesiącach odnotować (pierwszy raz od ponad dekady) jednocyfrowe bezrobocie. Mediana dochodu rozporządzalnego w tym kraju wyniosła w 2022 roku 10 841 PPS.

Czym jest dochód rozporządzalny?

Warto w tym miejscu przypomnieć także, czym w ogóle jest dochód rozporządzalny? Mówiąc w największym skrócie, to suma pieniędzy, jakie może rozdysponować gospodarstwo domowe na konsumpcję i oszczędności. Są to więc dochody ze wszystkich źródeł, które pomniejsza się o zaliczki na podatek dochodowy, podatki oraz o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Warto także pamiętać, że do tych źródeł zaliczane są także pieniądze, które obywatele otrzymują od państwa. Według GUS w 2022 roku realne dochody Polaków wzrosły pomimo spadku wynagrodzeń. Była to właśnie zasługa niższych podatków oraz wsparcia finansowego z publicznych środków.

Wzrost dochodów rozporządzalnych – Polska liderem wśród państw rozwiniętych!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker