Europa

Bezrobocie w Europie – Szwecja przebije Grecję? To wygląda na kwestię czasu

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Europie? Gdzie bezrobocie jest najwyższe, a gdzie najniższe?

Bezrobocie w Europie od wybuchu wojny na Ukrainie spadło. Należy jednak pamiętać, że zmiany są bardzo różne w zależności od kraju. Spadek napędzają kraje Południa Europy. To właśnie tam jeszcze dekadę temu biło rekordy. Dziś wiele wskazuje, że w perspektywie kilku lat Włochy czy Grecja, przestaną być krajami z wysokim bezrobociem. Problemy za to pojawiły się w Estonii.

Bezrobocie w Europie — dane Eurostatu

Bezrobocie w Europie pozostaje na stabilnym poziomie — wynika z najnowszych dostępnych danych Eurostatu. Wrześniowa stopa bezrobocia (odsezonowane dane) wyniosła w strefie euro 6,5% Oznacza to, że co prawda wzrosła ona z 6,4%, ale w perspektywie ostatnich kilku miesięcy pozostaje na niemal identycznym poziomie. Dla porównania rok wcześnie było to 6,7%. Stabilnie wygląda także bezrobocie w Unii Europejskiej. We wrześniu wyniosło ono 6,0%, czyli dokładnie tyle, co miesiąc wcześniej i o 0,1% mniej niż rok wcześniej.

Poziom bezrobocia w UE oraz strefie euro jest wyraźnie niższy niż przed pandemią COVID-19. Najgorzej było w latach 2013-14, gdy bez pracy pozostawało ponad 11% mieszkańców (w wieku produkcyjnym)a UE oraz ponad 12% mieszkańców strefy euro. Eurostat szacuje, że w całej UE żyje 13,026 mln osób bezrobotnych w tym 11,017 mln w strefie euro. Dane te pozwalają już dostrzec pewną zależność — spadek bezrobocia w strefie euro wyniósł w ciągu roku 0,7 p.p., a w UE 0,1 p.p. Oznaczałoby to, że bezrobocie w krajach strefy euro, a w UE pozostaje średnio na tym samym poziomie. Szczegółowa analiza pozwoli jednak na zauważanie kilku ciekawych trendów.

Gdzie bezrobocie w Europie jest najniższe?

Które kraje w Unii Europejskiej mogą pochwalić się najniższym poziomem bezrobocia? Tradycyjnie już, na pierwszym miejscu znalazły się Czechy. Stopa bezrobocia u naszego południowego sąsiada wynosi zaledwie 2,7%. Niemal identyczna, bo wynoszący 2,8%, jest stopa bezrobocia w Polsce. Można więc śmiało powiedzieć, że pod tym względem należymy do unijnych liderów. Ex-aequo drugie miejsce zajęła malutka Malta, gdzie bezrobocie także wynosi 2,8%.

Zaraz za podium znajdziemy kolejnego polskiego sąsiada — Niemcy. Bezrobocie wynosi tam 3,0% i podobnie jak w Polsce, od dłuższego czasu pozostaje na podobnym, stabilnym poziomie. W unijnej czołówce znalazły się także takie kraje jak Słowenia (3,6%), Holandia (3,7%) czy Węgry (3,9%). Można więc śmiało powiedzieć, że bezrobocie w Europie jest najniższe w jej centralnej części.

Taki stan rzeczy obserwujemy już od wielu lat. Dla przykładu — w 2016 roku najniższe bezrobocie odnotowano w Niemczech i Czechach. W 2019 roku do tego grona dołączyła Polska. Była to pewna nowość, ponieważ jeszcze w kilka lat wcześniej znajdowała się ona raczej w połowie stawki. Gdy cofniemy się w czasie jeszcze bardziej, bo do 2004 roku, to okaże się, że postęp jest jeszcze większy. W momencie występowania do UE to w Polsce notowano najwyższe wskaźniki bezrobocia w całej Europie. Nawet kraje niebędące w UE nie miały aż tak słabej sytuacji na rynku pracy.

Tutaj bezrobocie jest najwyższe

Gdzie bezrobocie w UE jest najwyższe? Od lat byliśmy przyzwyczajeni, że pierwsze miejsce okupowane są przez tzw. państwa PIGS. To skrót pochodzący od: Portugalii, Włochy (ang. Italia), Grecji oraz Hiszpanii (ang. Spain). Obok tych państw często pojawiała się także Francja czy Cypr. Czasy jednak się zmieniają, a dawni niechlubni liderzy pod względem bezrobocia, mogą cieszyć się coraz lepszą sytuacją.

Na czele nadal pozostaje Grecja i Hiszpania. W Hiszpanii bezrobocie wyniosło we wrześniu 12%, a w Grecji było to 10%. Jeszcze na początku 2016 roku było to blisko 25% w przypadku Grecji oraz ponad 20% w Hiszpanii. Skala spadku jest więc bardzo duża. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie, pierwszy raz od 2010 roku, bezrobocie nie będzie już dwucyfrowe.

Dalsze spadki mogą także doprowadzić do zmian w zestawieniu. Trzecie miejsce zajmuje bowiem Szwecja, gdzie stopa bezrobocia wynosi 8,1%. Obecne trendy wskazują na dalsze spadki bezrobocia w Grecji oraz brak poprawy w Szwecji. Jeżeli faktycznie tak się stanie, to w ciągu dwóch lat Szwecja może odnotować wyższe bezrobocie od Grecji.

Źle wygląda także sytuacja w czwartej w tym zestawieniu Estonii. Bezrobocie wynosi tam 7,4%, czyli dokładnie tyle, co we Włoszech oraz Finlandii, ale kraj odnotował w ostatnich miesiącach najwyższy wzrost stopy bezrobocia w całej UE. Od wybuchu wojny na Ukrainie wzrosło ono tam aż o 3,1 p.p.

Bezrobocie w Polsce – tak mało bezrobotnych jeszcze nie mieliśmy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker