GospodarkaPolska

Polska spółka CTHINGS.CO kolejnym start-upem, w który zainwestował ORLEN

ORLEN VC zainwestował w CTHINGS.CO, polski start-up specjalizujący się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z obszaru 5G, przemysłowego Internetu rzeczy i aplikacji chmurowych. Ich wdrożenie umożliwia m.in. zdalny nadzór nad infrastrukturą, prognozowanie potencjalnych awarii, a także kompleksową kontrolę nad procesami produkcyjnymi.

Polska spółka CTHINGS.CO może zostać potentatem Internetu rzeczy

Polska spółka CTHINGS.CO specjalizuje się w budowaniu m.in. na potrzeby nowoczesnego przemysłu rozwiązań z zakresu 5G, Internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) i edge computing (umożliwia przechowywanie i przetwarzanie danych lokalnie, bliżej punktu, w którym są generowane). Start-up już teraz działa wspólnie z globalnymi operatorami komórkowymi oraz dostawcami infrastruktury chmurowej. Dotychczas polskiemu przedsiębiorstwu sukcesywnie udawało się pozyskiwać nowych klientów oraz realizować kontrakty w  państwach skandynawskich, Niemczech, Austrii, Hiszpanii oraz w naszym kraju.

Zobacz także: ORLEN VC z pierwszą polską inwestycją bezpośrednią

Kapitał, który CTHINGS.CO pozyskał od ORLEN VC, a także PKO VC, Freya Capital oraz Level2 Ventures, wynosi łącznie 20 mln zł i zostanie przeznaczony na dalszy międzynarodowy rozwój, w tym przyspieszenie ekspansji na nowe rynki. Co warto zaznaczyć, zgodnie z prognozami ekspertów sektor opierający się o Internet rzeczy ma przed sobą świetlaną przyszłość. Szacuje się, że w latach 2023-2030 globalny rynek zastosowania urządzeń typu IoT będzie rósł w tempie blisko 60 proc. rocznie, a w samym 2026 roku jego wartość osiągnie ok. 250 mld dolarów. Integracja możliwości łączności w coraz większej liczbie urządzeń jest jednym z głównych czynników napędzających szybkie przyjęcie rozwiązań Internetu rzeczy w globalnej gospodarce, a CTHINGS.CO może na tym rynku odegrać przodującą rolę.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w innowacyjną polską firmę Apeiron Synthesis

ORLEN VC nie zwalnia tempa i już planuje kolejne inwestycje

CTHINGS.CO jest siódmym start-upem, w który postanowił zainwestować ORLEN VC. Ponadto polski fundusz venture capital w swoim portfelu posiada również dwa zagraniczne fundusze inwestycyjne. Do tego w wyniku połączenia z PGNiG VC do portfolio ORLEN VC zostały włączone kolejne dwie nowe spółki. Tym samym w ciągu niespełna dwóch lat swojej działalności ORLEN VC stał się jednym z największych i najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Co więcej, ORLEN VC bynajmniej nie zamierza zakończyć swojej  ekspansji. Fundusz planuje dokonywać rocznie średnio 5-6 inwestycji bezpośrednich. Przy czym spółka zamierza się skupić przede wszystkim na najbardziej perspektywicznych spółkach posiadających innowacyjne i gotowe do komercjalizacji technologie, zgodne ze strategią ORLEN2030.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncernowi zależy na tym, żeby praca zakładów była maksymalnie wydajna, niezawodna i dopasowana do zmieniającego się otoczenia. Dlatego spółka odpowiada na światowe trendy i nieustannie wdraża innowacyjne technologie. Ważną rolę odgrywa w tym spółka ORLEN VC, która konsekwentnie nawiązuje współpracę z firmami technologicznymi i poszukuje nowatorskich projektów. Rozwiązania bazujące na zastosowaniu sieci 5G, którą już była testowana w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, pozwolą koncernowi jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji procesów produkcyjnych. To ważny krok w realizacji strategii ORLENU do 2030 roku, w ramach której prowadzony jest program digitalizacji spółki.

ORLEN testuje innowacyjne etykiety cenowe PESL

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker