EuropaUSA

Kryzys w branży SMR. Czy to koniec technologii mikro reaktorów?

Kryzys w branży SMR rzucił cień na rozwój nowej technologii. Chociaż obserwując akcje inwestorów porzucenie projektu jest mało prawdopodobne

Małe modułowe reaktory jądrowe mają być przyszłością pozyskiwania energii. Jednak ostatnie wydarzenia mogą sugerować, że kryzys w branży SMR rozkwita, a zaplanowane projekty mogą nie zostać zakończone. Jest to tym bardziej rozczarowujące, ponieważ polskie firmy zdecydowały się na podjęcia innowacyjnego wyzwania i zainwestowanie we własne reaktory SMR.

Kryzys w branży SMR zaczyna się w USA

W listopadzie tego roku amerykańska firma NuScale, która była odpowiedzialna za projekt i budowę pierwszej elektrowni opartej na małych modułowych reaktorach jądrowych dla Związku Miejskich Systemów Energetycznych w stanie Utah, ogłosiła porozumienie ze Związkiem. Porozumienie dotyczy przerwania prac. Wspomniany projekt miał być pierwszym, w którym wykorzystano technologię tego typu. Według założeń inwestycja miała przedstawić działanie reaktorów SMR oraz zareklamować je na innych rynkach jako ekonomiczne i efektywne rozwiązanie w zakresie pozyskiwania stabilnej energii.

Zobacz także: Prognozy gospodarcze na 2023 i 2024 rok. Polska rozczarowuje

Porażka flagowej inwestycji wywołał spore zamieszanie wokoło firmy, ale również całej technologii SMR. Zaniepokojenie rynków doprowadziło w listopadzie do spadku wartości akcji spółki o 33% z 3 do 2 dolarów. Był to kolejny, spadek w tym roku. Nie są to ani pierwsze, ani jedyne problemy spółki. Już wcześniej wykazywano wyższe, nawet dwukrotnie, koszty wytworzenia i prowadzenia reaktorów niż zakładano przy tworzeniu projektu. Na początku tego roku spółka zaktualizowała przewidywane koszty wytwarzanie energii. Według specjalistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego te koszty miałyby wzrosnąć z:

58 USD/MWh do 119 USD/MWh (89 USD/MWh jeśli uwzględnić wsparcie publiczne, otrzymane w ramach Inflation Reduction Act). Tylko od początku roku do końca października 2023 r. wartość spółki spadła z 10-11 USD do 3 USD za akcję.

Kryzys w branży SMR nie musi pogrzebać całego projektu

Kryzys w branży SMR spowodowany częściowo przez sam NuScale nie musi oznaczać porzucenia rozwoju samej technologii. Tym bardziej że wiele firm oraz państw jest nią żywo zainteresowanych. Za dowód można uznać, że na całym świecie rozwijanych jest obecnie 80 projektów dotyczących modułowych reaktorów jądrowych. Agencja Energetyki Jądrowej donosi, że już kilka z nich jest na bardzo zaawansowanej fazie rozwoju. Przykładem jest argentyński reaktor CAREM.

W tygodniku PIE możemy przeczytać, że:

W umiarkowanie zaawansowanym stadium rozwoju, według NEA, są 3 reaktory zapowiadane przez duże europejskie i amerykańskie spółki: BWRX-300 od GE Hitachi (łącznie 25 na 36 możliwych punktów), Rolls-Royce SMR (22 punkty) i Nuward projektowany przez EDF (20 punktów).

Dodatkowo coraz więcej międzynarodowych podmiotów jest zainteresowanych rozwojem reaktorów SMR. Nawet Komisja Europejska planuje utworzenie sojuszu przemysłowego na rzecz SMR. Ma to być jeden z ważnych elementów, który ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Zobacz także: ORLEN Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy SMR-ów w Polsce

Rząd USA również ma swoje plany dotyczące rozwoju SMR. Departament Stanu zapowiedział międzynarodowy projekt Phoenix polegający na opracowaniu studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Według zapowiedzi projekt ma być wspierany finansowo przez USA. Co ciekawe jedną z firm mających otrzymać finansowanie z projektu Phoenix jest Orlen Synthos Green Energy.

Poza Polską w Unii Europejskiej projekty modułowych reaktorów rozwijają się również m.in. w Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Francji, Rumunii, Szwecji i w Czechach, które w listopadzie tego roku przyjęły krajową strategię rozwoju SMR.

Jak donosi PIE:

Według prognoz NEA, w 2035 r. łączna moc zainstalowana reaktorów SMR przekroczy 20 GW. W scenariuszu szybkiego rozwoju do 2050 r. ich moc mogłaby zwiększyć się nawet do 375 GW, co przełożyłoby się na skumulowaną oszczędność na poziomie 15 Gt emisji CO₂.

Podsumowanie

Mimo licznych problemów z rozwojem i wdrożeniem technologii do użytków perspektywy modułowych reaktorów są obiecujące. Wiele państwa oraz największych firm na świecie jest zainteresowanych rozwojem technologii, która ma w pozytywny sposób wpłynąć na pozyskiwanie niskoemisyjnej energii ze stabilnego źródła.

Początkowe problemy z nową technologią nie powinny nikogo zaskakiwać. Większość wynalazków czy przełomowych rozwiązań przechodziła przez etap chorób wieku dziecięcego. Determinacja państwa oraz potencjalne finansowe wsparcie ze strony rządów wskazuje na potencjał drzemiący w reaktorach SMR.

Najwięcej za płace minimalną kupują… Turcy. Zaraz za nimi Niemcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker