Europa

Brytyjska gospodarka skurczyła się mocniej niż oczekiwano

Gospodarka Wielkiej Brytanii odnotowała w październiku 2023 r. spadek PKB o 0,3 proc. m/m.

Gospodarka Wielkiej Brytanii nadal tkwi w marazmie. W październiku brytyjska gospodarka skurczyła się o 0,3 proc. m/m wobec wzrostu o 0,2 proc. m/m we wrześniu. Za spadek odpowiedzialne są usługi, produkcja i budownictwo, a także huragan Babet, który uderzył w Wielką Brytanię.

  • PKB Wielkiej Brytanii spadł w październiku o 0,3 proc. m/m.
  • Gospodarka Wielkiej Brytanii nie odnotowała wzrostu PKB w III kwartale w stosunku do II kwartału 2023 r.
  • Wysokie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii skutecznie obniżają inflację, jednak hamują wzrost gospodarczy.

Brytyjska gospodarka skurczyła się w październiku

Jak podało dziś rano Office for National Statistics (ONS – odpowiednik naszego GUS), brytyjska gospodarka skurczyła się w październiku o 0,3 proc. m/m wobec wzrostu PKB we wrześniu o 0,2 proc. m/m. Analitycy oczekiwali, że PKB się nie zmieni (0 proc. m/m). 

Do spadku PKB przysłużyły się sektory usług, produkcji i budownictwa. Usługi zanotowały spadek o 0,2 proc. i w największym stopniu przyczyniły się do zahamowania wzrostu PKB. Produkcja spadła o 0,8 proc. głównie przez słabą sytuację w przetwórstwie przemysłowym. Sektor budownictwa zaś spadł o 0,5 proc., po wzroście o 0,4 proc. we wrześniu. 

Tempo wzrostu PKB (2019=100). Źródło: ONS

Brytyjski portal BBC wskazuje ponadto, że ograniczone zostały wydatki gospodarstw domowych wskutek wysokich stóp procentowych. W październiku mocno cierpiała także turystyka i handel detaliczny ze względu na huragan Babet, który dotarł wówczas do Wielkiej Brytanii. Ulewne deszcze, wiatry i zagrożenie powodziowe w wielu regionach skutecznie ograniczyły ruch turystyczny. Wywarły także wpływ na wspomniane wcześniej budownictwo.

To, że brytyjska gospodarka znajduje się w stagnacji, potwierdza odczyt PKB za trzeci kwartał. PKB Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale pozostał bez wzrostu, wynosząc 0 proc. k/k. Brytyjski PKB wzrósł o 0,3 proc. r/r, oczekiwano jednak 0,6 proc. Darren Morgan, dyrektor ds. statystyk gospodarczych w ONS, tak skomentował najnowsze dane:

Nasze wstępne szacunki sugerują, że wzrost PKB był „płaski” w ostatnich trzech miesiącach. Wzrosty w usługach, napędzane przez inżynierię, produkcję filmową i edukację, która odbudowała się po letnich strajkach, zostały skompensowane przez spadki w produkcji i budownictwie mieszkaniowym.

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii rekordowo wysokie

Kanclerz Jeremy Hunt powiedział, że stłumienie wzrostu gospodarczego jest nieuniknione w sytuacji wyższych stóp procentowych, których zadaniem jest stłumić inflację.

Bank Anglii do sierpnia podnosił stopy 14 razy z rzędu i dopiero we wrześniu zdecydował się pozostawić je bez zmian. Obecnie główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii wynosi 5,25 proc. Jest to najwyższy poziom od ponad 15 lat. Już jutro (14 grudnia) Bank Anglii na kolejnym posiedzeniu podejmie decyzję co dalej. Analitycy spodziewają się, że stopy nadal pozostaną na niezmienionym poziomie, chociaż część z nich, komentując dzisiejsze dane o PKB, twierdzi, że spadek PKB wywiera presję na Bank Anglii. 

Ben Jones, główny ekonomista Konfederacji Przemysłu Spożywczego w wywiadzie dla The Guardian, powiedział:

Firmy przygotowują się na kolejny trudny rok. W obliczu słabego popytu i ciągłej presji kosztowej, firmy uważnie przyglądają się swoim kosztom ogólnym i ostrożnie podchodzą do poziomu zatrudnienia i inwestycji.

Część ekspertów ostrzega, że po najnowszych odczytach nad brytyjską gospodarką wisi widmo recesji i nie szybko uda się je odgonić. 

Zobacz też: Volta Trucks rozszerza swoją działalność w Wielkiej Brytanii

Wzrost płac Brytyjczyków zwolnił, a inflacja spada

ONS przedstawił też dane na temat wynagrodzeń. Nominalny wzrost płac zwolnił w III kwartale do 7,3 proc. Realnie płace wzrosły o 1,2 proc. Stopa bezrobocia utrzymyła się na poziomie 4,2 proc. Eksperci wskazują, że to jeden z czynników, który sprawia, że Bank Anglii pozostawi stopy procentowe bez zmian. 

Potwierdził to miesiąc temu prezes BoE Andrew Bailey, mówiąc, że póki co jest zdecydowanie za wcześnie na obniżki stóp procentowych. 

Brytyjska Inflacja CPI w październiku spadła do 4,6 proc., podczas gdy rok wcześniej osiągnęła szczyt na poziomie 11,1 proc. Był to najwyższy wynik od przeszło 41 lat. Miesiąc wcześniej, we wrześniu 2023 r., inflacja CPI wynosiła 6,7 proc. Podwyżki stóp procentowych przynoszą skutek. Jaka będzie jednak tego cena?

Młodzi Brytyjczycy w pułapce ekonomicznej stagnacji. Winny Brexit

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker