GospodarkaPolska

Polska może grać w pierwszej lidze. Musimy wykorzystać szanse jakie przed nami stoją

Po 35 latach suwerenności Polski musimy stworzyć nową Wizję naszego Państwa na kolejne trzy dekady. Jakie są największe szanse dla Polski i wyzwania, które możemy wykorzystać? Odpowiednio zaadresowane mogą nas uczynić państwem bardzo bogatym, ich zignorowanie może nas kosztować nie tylko utratę możliwości dojścia do bogactwa, ale nawet utratę niepodległości.

W tekście opublikowanym kilka dni temu na niniejszym portalu, Filip Lamański pisał, że Polska potrzebuje Wizji rozwoju swojego państwa. Tylko dzięki takiej Wizji jesteśmy w stanie dalej się rozwijać jako kraj i naród. Podobnego zdania jest również prof. Marcin Piątkowski, a ja w pełni zgadzam się z tymi założeniami. Potrzebujemy Wizji Polski 2060, którą będziemy realizować. Dlatego postaram się rozwinąć założenia, które wcześniej poruszył Filip Lamański. Mój tekst będzie rozwinięciem myśli i kontynuacją oraz zaproszeniem do debaty.

Niestabilność geopolityczna i nasze zbrojenia

Najważniejsze i największe wyzwanie. Zignorowane będzie kosztować nas życia Polaków, niepodległość Polski, zmarnowaną przyszłość kolejnych pokoleń. Jednocześnie dzięki odpowiedniemu zaadresowaniu potrzeb i wykorzystaniu szans możemy stać się centrum produkcji zbrojeniowej i gwarantem bezpieczeństwa w CEE lewarując na tym swoje interesy polityczne i gospodarcze (tak jak to robią wszyscy gwaranci bezpieczeństwa na świecie).

Zobacz także: Wojsko Polskie dostało w tym tygodniu nowe samoloty, śmigłowce, czołgi i artylerię

Wyzwania energetyczne

Trafnie i szybko wdrożone założenia co do polityki energetycznej (atom, sieci energetyczne, dostawy gazu i ropy) mogą nie tylko dać bardzo silne wsparcie gospodarce, tańszą energią (tak jak to mieli dotąd Niemcy dzięki nierynkowo taniemu gazowi z Rosji), ale uczynić z nas eksportera energii do regionu, na czym znowu możemy zyskać nie tylko gospodarczo, ale też politycznie jako stabilizator energetyczny regionu.

Wykorzystanie szans logistycznych

Tak, to oznacza, jak najszybszą budowę hubu lotniczego i szybkiej kolei CPK, portu w Świnoujściu, rozbudowę portów Gdańsk, Gdynia, dalsze intensywne inwestycje w drogi szybkiego ruchu i modernizacje istniejących tras kolejowych. Jesteśmy w środku kontynentu, pieniądze z logistyki pchają nam się w kieszenie, tylko od nas zależy czy te kieszenie zamkniemy, czy otworzymy. Sprawna i rozwinięta logistyka napędza też inwestycje we wszystkich branżach oraz generuje setki tysięcy miejsc pracy, które są dobrze płatne i nie wymagają kompetencji na poziomie inżyniera AI (punkt 4.).

Zobacz także: Czy CPK powstanie? Sztandarowa inwestycja PiS zagrożona

Powyższe 3 wyzwania (zbrojeniowe, energetyczne i logistyczne) uważam za zdecydowanie największe szanse dla Polski w kolejnych dekadach z czym zgadzam się z Filipem Lamańskim, który traktował je jako sugestie, to jednak były one trafne. Możliwość stania się zbrojeniową potęgą regionalną połączona z pozycją hubu logistycznego i energetycznego nie do poznania zmieni mapę polityczną Europy na korzyść Polski, ale także stanie się potężnym stymulantem rozwoju gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i generowania wpływów podatkowych.

Nowoczesna gospodarka: IT i AI

Mamy będący w światowej czołówce sektor IT. Należy zrobić wszystko, by w domenie rozwijającego się AI, Polska również stała się jednym ze światowych liderów (tak jak już dzisiaj jesteśmy np. w grach komputerowych). Tutaj wielkie szanse daje nie tylko odpowiednie finansowanie i wsparcie instytucjonalne, ale też kooperacja z sektorem zbrojeniowym, który dzięki potencjalnemu zastosowaniu krajowego AI mógłby przeskoczyć całe ligi wyżej.

Zobacz także: AI nie zagraża miejscom pracy. Ona je (na razie) tworzy [BADANIE]

Mądra polityka demograficzna

Możemy i powinniśmy być liderem polityki prorodzinnej w Europie. Jednocześnie imigracja nie powinna powodować podziałów w społeczeństwie. Jasne jest, że skoro ok. 2 mln Ukraińców Polacy przyjęli w swoich domach, a imigracji z innych (muzułmańskich) kierunków ci sami ludzie się boją i jej nie chcą, to oznacza, że imigrację możemy robić i możemy ją robić tak, by społeczeństwo czuło się z nią dobrze. Ograniczanie i faworyzowanie różnych kierunków to nie dyskryminacja, to mądra polityka migracyjna, która jest nam niezbędna. Bez niej trudno będzie jakąkolwiek Wizję zrealizować.

Złoty i Euro

Ostatnie kryzysy i nasz nieustanny rozwój dowodzą, że możliwość operowania własną walutą, jej kursem, ilością w gospodarce i finansowanie rozwoju krajowym długiem jest naszym turbodoładowaniem, a nie obciążeniem. Decyzja o porzuceniu złotego na rzecz euro musi wynikać z konsensusu krajowego, którego obecnie nie ma, a nie przymusu i szantażu politycznego.

Zobacz także: Kryzys w strefie euro. Odbudowa będzie długotrwała

Instytucje nie powinny być niszczone, a pielęgnowane i rozwijane

Ciągłość polityki, w tym właśnie ciągłość celów, które powinniśmy mieć jasno określone do 2060 r., jest uzależniona od ciągłości trwania instytucji. Jako państwo mamy problem z ciągłością instytucji i to w wyniku świadomych decyzji naszej klasy politycznej. Intencjonalnie pętamy sobie nogi, na których chcemy dojść do sprawniejszej, bardziej samodzielnej, zamożniejszej Polski.

Te 7 punktów to moje 7 życzeń dla Polski i wszystkich Państwa na rok 2024 i kolejne.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Andrzej Banucha

Potrzebna nam Wizja Polski, która będzie drogowskazem dla rozwoju państwa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker