FinansePolska

Jest decyzja RPP. Stopy procentowe bez zmian już czwarty miesiąc z rzędu

Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu zgodnie z konsensusem rynkowym zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian. W rezultacie główna stopa procentowa, tzw. stopa referencyjna wciąż wynosi 5,75%. Coraz częściej brak zmian w podstawowych parametrach polityki pieniężnej do końca 2024 r. jawi się jako bazowy scenariusz wśród ekonomistów. 

Jak czytamy w komunikacie prasowym z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP):

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

·         stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;

·         stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;

·         stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;

·         stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;

·         stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Zobacz też: Znany przewoźnik wchodzi na nowy rynek! Nie uwierzysz gdzie

Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że nominalne stopy procentowe nie ulegają zmianie już od czterech miesięcy, czyli od listopada, gdy RPP postanowiła obniżyć je o 25 pkt bazowych. Jednak bardziej ekspansywna polityka fiskalna i niepewność regulacyjna związana z nieznanym terminem powrotu do 5-procentowej stawki VAT na żywność i uwolnienia cen energii, są w rozumieniu większości członków RPP wystarczającymi argumentami, aby nie łagodzić polityki pieniężnej. Niektórzy komentatorzy sugerują, że to czynnik polityczny determinuje obecne nastawienie RPP, tzn. Rada zmieniła podejście z gołębiego na jastrzębie w związku z wygraną tzw. opozycji demokratycznej w wyborach parlamentarnych.

Jastrzębi forward guidance w ostatnich komunikatach oraz na konferencjach Adama Glapińskiego, prezesa NBP, skłania część zespołów analitycznych ku rewizji swoich prognoz stóp w kierunku maksymalnie jednej, dwóch obniżek lub nawet braku zmian w nominalnych stopach procentowych aż do końca bieżącego roku.

Zobacz też: KE zaciągnie na dywanik 13 krajów UE. Powód? Zbyt duże deficyty

Jeżeli stopy procentowe nie będą w tym roku obniżane lub dokonana zostanie jedynie korekta stóp proc., wówczas ceteris paribus efektywnie polityka monetarna się zaostrzy. Powyższy wykres pokazuje, że w związku ze spadającą inflacją, realna stopa procentowa ex-post (nominalna stopa minus bieżąca inflacja) przekroczyła już barierę zera. Restrykcyjność polityki monetarnej lepiej wyznacza realna stopa procentowa ex-ante (nominalna stopa minus oczekiwana inflacja), która także znajduje się na dodatnim poziomie, ponieważ obecne prognozy inflacji za rok znajdują się poniżej nominalnej stopy procentowej. Dodatkowo, program wakacji kredytowych zostanie zawężony do grupy kredytobiorców, których rata do dochodu jest na poziomie co najmniej 35%.

Aby finanse publiczne były zdrowe gospodarka musi być chora

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker