FinansePolska

Inflacja w marcu 2024 jeszcze niższa! Dolny próg celu inflacyjnego coraz bliżej

Główny Urząd Statystyczny podał tzw. odczyt inflacji flash za marzec. Inflacja kontynuuje spadkową dynamikę. W lutym po 35 miesiącach inflacja w końcu wróciła do celu inflacyjnego, który w Polsce wynosi 2,5% z odchyłami o +/- 1 p. proc. Zgodnie z najnowszym odczytem inflacja w marcu 2024 wyniosła 1,9% i jest to wynik lepszy od prognoz, które zakładały 2,2% wzrostu cen. W ujęciu miesięczny ceny wzrosły o 0,2%.

Inflacja w marcu 2024 niższa niż w lutym. M.in. za sprawą Biedronki i Lidla

Z racji tego, że jest to odczyt flash, to mamy tylko szczątkowe dane nt. inflacji w marcu 2024. Dokładniejsze dane poznamy za ok. dwa tygodnie. Wiemy jednak, że do spadku dynamiki inflacji przyczynił się m.in. spadek cen żywności wywołany m.in. wojną cenową Biedronki i Lidla.

inflacja w marcu 2024
GUS

Żywność i napoje bezalkoholowe w ujęciu rocznym wzrosły o 0,2%, natomiast w ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,2%. Wyraźnie staniały nośniki energii, które były w stosunku do marca 2023 roku tańsze o 2,6% (spadek o 0,4% m/m). Największy spadek odnotowały jednak paliwa do prywatnych środków transportu. W stosunku do ubiegłego roku spadek wyniósł 4,5%. W stosunku do lutego odnotowano jednak nieznaczny wzrost o 0,1%.

Należy jednak pamiętać, że w początkiem kwietnia zostaną zniesione tarcze antyinflacyjne i wróci 5% VAT na żywność. To najprawdopodobniej przyczyni się do wzrostu cen, a w efekcie wzrostu inflacji. Wzrost może być jednak mniejszy niż pierwotnie zakładano. Największe sieci sklepów już zapowiedziały, że nie podwyższą cen. To może być istotny czynnik obniżający poziom inflacji gdyż żywność i napoje bezalkoholowe stanowią ponad 25% koszyka zakupowego GUS.

Utrzymanie tarcz antyinflacyjnych zatrzymałoby inflację w celu

Co również warto odnotować, Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie zaznaczył, że przy założeniu braku podwyżki stawki podatku VAT na żywność i utrzymaniu cen energii na niezmienionym poziomie do końca br., inflacja od lutego do końca 2024 r. mogłaby pozostać na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Mając na uwadze obecny trend wydaje się to być prawdopodobnym scenariuszem.

Po 3 latach inflacja w Polsce wróciła do celu!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker