GospodarkaPolska

Ruszyła druga edycja Akademii Wodorowej

Rozpoczęła się druga edycja Akademii Wodorowej – programu  edukacyjnego ORLEN, którego celem jest kształcenie nowych kadr w dziedzinie technologii wodorowych. W ramach zjazdów uczestnicy projektu mieli możliwość udziału w wykładach na Politechnice Krakowskiej, w zajęciach laboratorium ORLEN we Włocławku oraz w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN w Płocku.

Od chwili startu drugiej edycji Akademii H2, uczestnicy mają już za sobą trzy naukowe i praktyczne wydarzenia w ramach projektu. Płock, Włocławek i Kraków gościły uczestników akademii, a każde z miejsc, w których zorganizowano wykłady  i ćwiczenia, było niepowtarzalne i ciekawe.

Cykl wykładów w Krakowie

W ubiegły weekend 23-24 marca 2024 r. Akademia Wodorowa gościła w Krakowie. Politechnika Krakowska dla uczestników programu przygotowała kompleksowy cykl wykładów na temat wodoru jako nowego nośnika energii w transporcie.

Zobacz także: Uruchomiono pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru!

Krakowska uczelnia od lat 80 prowadzi badania nad zastosowaniem wodoru jako paliwa. Przeprowadzone na Politechnice wykłady zostały poparte praktycznymi rezultatami ich osiągnięć. Uczestnicy Akademii H2 mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z wynikami badań dot. przemysłowego silnika spalinowego zasilanego wodorem oraz obejrzenia go z bliska. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej, analizy w zakresie zastosowania wodoru prowadzą wielotorowo – słuchaczom Akademii zaprezentowali m.in. efekty swoich badań dotyczących silników tłokowych zasilanych wodorem oraz przedstawili obserwacje w zakresie badań pojazdu z wodorowym ogniwem paliwowym w komorze termoklimatycznej. Przedstawili także koncepcję pojazdu wyścigowego z hybrydowym napędem wodorowo–elektrycznym, nad którą obecnie pracują.

Zjazd Akademii Wodorowej we Włocławku

Podczas dwudniowych zajęć zorganizowanych 9-10 marca 2024 r. uczestnicy Akademii mieli możliwość zwiedzić zakład produkcyjny Anwil oraz laboratorium ORLEN we Włocławku. Oprócz solidnej dawki teoretycznej wiedzy przekazanej studentom, eksperci Anwil opowiedzieli im o zielonym amoniaku, elektrolizerach i procesach produkcji nawozów sztucznych.

Zobacz także: Technologia wodorowa to przyszłość. ORLEN inwestuje w kadry i uruchamia stację

Kulminacyjnym punktem wizyty w zakładzie produkcyjnym Anwil była możliwość zobaczenia instalacji HUB-u wodorowego. We włocławskim laboratorium uczestnicy Akademii mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem oraz z metodologią pobierania próbek według norm, które obowiązują dla wodoru jakości automotive. Na zakończenie zjazdu studenci wysłuchali wykładu na temat norm prawnych dotyczących wodoru.

Początek — w Płocku

Pierwsze, inauguracyjne zajęcia w ramach II edycji Akademii H2 odbyły się w dniach 24-25 lutego 2024 r. w siedzibie ORLEN w Płocku. Wykłady podzielono na moduły tematyczne: źródła wytwarzania, wodór w transporcie i paliwa syntetyczne RFNBO. Zgodnie z przyjętą w ramach Akademii H2 zasadą, teoria została poparta praktyką.

Zobacz także: Lokomotywa wodorowa ORLENU już na torach!

Mocnym akcentem, rozpoczynającym przygodę młodych naukowców w ramach projektu, były zajęcia w miejscu produkcji wodoru, w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN w Płocku. Dzięki Komunikacji Miejskiej w Płocku, współpracującej z organizatorem Akademii H2, uczestnicy mieli okazję również poznać zastosowanie technologii wodorowych w transporcie. Nie obyło się też bez trudnych pytań podczas wizyt studyjnych, na które eksperci starali się wyczerpująco odpowiadać. Wielu uczestników po raz pierwszy oglądało instalacje produkcyjne i jechało autobusem wodorowym – to wstęp dla nich do poznawania technologii wodorowych w praktyce.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

ORLEN liderem projektu VETNI. To innowacyjny system wytwarzania wodoru

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker