Komentarze I Analizy

PiS i Koalicja Obywatelska coraz bliżej siebie i ze znaczną przewagą na pozostałymi ugrupowaniami

Z najnowszego sondaży Estymatora przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory do Europarlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę, to mielibyśmy do czynienia z bardzo wyrównaną walką pomiędzy dwoma największymi koalicjami.

Przeprowadzone badanie wskazuje, że najwięcej głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymałby PiS wraz ze swoimi koalicjantami – 42,2 proc. głosów i jest to wzrost o 3,7 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego sondażu.

Z kolei Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 39,3 proc. głosów, co jest wzrostem na poziomie 6,1 punktu procentowego w stosunku wcześniejszego badania. Próg przekroczyłaby jeszcze Wiosna Roberta Biedronia, która uzyskałaby 6,1 proc. (spadek o 4,1 p.p.) oraz Kukiz’15 z poparciem równym 5,2 proc. (spadek o 1,8 p. p.).

Do Europarlamentu nie dostałyby się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy, która otrzymałaby 3,4 proc. głosów (wzrost o 0,2 p.p.), Lewica Razem z wynikiem 1,9 proc. (wzrost o 0,1 proc.) oraz Polska Fair Play, na którą zagłosowałoby 1,1 proc. ankietowanych.

„Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 22 mandaty. Trzecia w zestawieniu Wiosna dostałaby 6 mandatów, a ruch Pawła Kukiza 3 mandaty” – czytamy na portalu DoRzeczy.pl.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaki komitet wyborczy.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker