Komentarze I Analizy

Średnia długość trwania życia w Polsce zaczęła się obniżać. To bardzo niepokojące zjawisko

Im bardziej rozwinięte państwo, tym ludzie żyją dłużej. Do tej pory ta zasada w Polsce działała bardzo dobrze – zobaczcie na wykresie, że w 1999 roku 60-latek żył jeszcze średnio przez 19 lat, a w 2015 roku 22 lata. W ciągu kilkunastu lat długość trwania życia wydłużyła się więc aż o 3 lata. Od 2015 roku ten trend się zatrzymał. To zaskakujące o tyle, że przecież w tym czasie dosyć szybko się rozwijaliśmy.

Nie znamy dokładnie przyczyn tego zjawiska, ale pewnie w jakimś stopniu można to wiązać z jakością ochrony zdrowia w Polsce. Służba zdrowia w naszym kraju od lat jest niedoinwestowana – wydajemy na nią po prostu za mało pieniędzy (w relacji do PKB o jakieś 30% mniej niż średnia w państwach UE). W konsekwencji kolejki do specjalistów są długie, lekarze i pielęgniarki są przeciążeni pracą, a dobry sprzęt pojawia się tylko wtedy, gdy pieniędzy dorzuci WOŚP albo Unia Europejska.

Polska właśnie wchodzi w proces bardzo szybkiego starzenia się ludności. W najbliższych 30-40 latach będziemy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw na świecie. Te niewielkie zasoby które przeznaczamy na ochronę zdrowia (4,7% PKB w 2017 roku – 4 miejsce od końca w UE) będą dzieliły się na coraz większą liczbę świadczeniobiorców. Opieka zdrowotna dla 70-latka jest czterokrotnie droższa niż dla 30-latka! Jeżeli nie zwiększymy znacząco nakładów na ochronę zdrowia w najbliższych latach, to jakość tej ochrony nawet nie tyle, że będzie cały czas niska. Ona będzie się pogarszała!

Warto o tym dyskutować w kontekście wprowadzania 13 emerytury. Jak kilka razy pokazywałem, sytuacja materialna osób starszych w Polsce jest niezła. Ubóstwo jest niższe niż wśród innych grup społecznych. Zdecydowana większość osób starszych nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy do przeżycia. Priorytety polityki publicznej powinny być inne. Co z tego, że w portfelu osób starszych będzie więcej pieniędzy, skoro na kluczową dla nich operację nadal będą musieli czekać długimi miesiącami?

dr Jakub Sawulski

Autor tekstu to wykładowca Szkoły Głównej Handlowej oraz pracownik Instytutu Badań Strukturalnych. Prowadzi bloga edukacyjnego o ekonomii na facebooku: link

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker