Kolej

Blisko pół miliarda złotych zysku Grupy PKP w 2018 roku

Grupa PKP po raz kolejny osiągnęła zysk. W samym 2018 roku było to ponad 470 mln złotych nad kreską – poinformował w środę wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Grupa PKP w skład której wchodzą PKP SA, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo i PKP Intercity odnotowała blisko pół miliarda złotych zysku netto w 2018 roku. Rok wcześniej było to około 600 mln złotych. Oznacza to, że na przestrzenie dwóch lat cała grupa zarobiła ponad 1 mld złotych.

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński poinformował, że dobre wyniki przyniosły ze sobą jeszcze jedno ważne wydarzenie. Otóż możliwa była spłata zobowiązań wynikająca ze strat poniesionych w ubiegłych latach.

„To ogromne wydarzenie w historii spółki. Już w 2019 roku nie będzie pozycji „pokrycie straty z lat ubiegłych” w bilansie. To historyczne wydarzenie w historii spółki” – podkreślił prezes PKP.

Dalej dodał, że zyski wypracowane w tym roku będą mogły zostać przeznaczone na rozwój spółki.

Głównym motorem napędowym całej grupy były PKP IC oraz PKP Cargo. Pierwsza spółka odnotowała zysk na poziomie 174 mln złotych i jest to trzeci rok z rzędu z dodatnim wynikiem. Z kolei PKP Cargo radziło sobie jeszcze lepiej i w 2018 roku zarobiło 184 mln złotych netto. W 2018 roku PKP IC przewiozła około 46 mln pasażerów. PKP Cargo było natomiast drugim największym przewoźnikiem kolejowym cargo w Unii Europejskiej.

Z kolei PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizowały program inwestycyjny o wartości 10 mld złotych modernizując m.in. 1300 km torów, 1000 rozjazdów, blisko 400 przejazdów kolejowo-drogowych, 113 wiaduktów, a także odnawiając i unowocześniając około 200 peronów.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker