Polska

Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy swoje możliwości o 50 procent

W środę podpisano umowę o dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, który jak twierdzą władze jest strategiczną inwestycją dla Polski i jej sąsiadów.

Na uroczystości podpisania umowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wspomniał, że rozbudowa terminala będzie podzielona na dwa etapy.

Pierwszy z nich ma zostać ukończony w 2021 roku i zwiększy możliwości przyjmowania gazu o 50 proc. – z 5 mld do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie. Drugi etap ma być sfinalizowany w 2023 roku i polegać będzie na budowie trzeciego zbiornika w terminalu. Ostatecznie terminal ma mieć zdolność przyjmowania 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Na konferencji można było również usłyszeć głosy o tym, że inwestycje gazowe są nie tylko narzędziem gospodarczym, ale i politycznym. Ponadto są budowane z myślą o interesach Polski i naszych sąsiadów. Wymieniono wówczas m.in. Czechy, Słowację, Ukrainę, czy też Litwę.

Takie deklaracje jasno wskazują na to, że Polska chce pełnić strategiczną rolę dla Europy Środkowo-Wschodniej, a plany uzyskania niezależności energetycznej w oparciu o terminal gazowy w Świnoujściu i Baltic Pipe, o którym również wspominano, jest zbieżne z planami idei Trójmorza.

Jeśli chodzi o kwestie niezależności energetycznej, to w tej chwili terminal LNG w Świnoujściu odpowiada za 30 proc. rocznego zapotrzebowania Polski na gaz. Po pierwszym etapie rozbudowy będzie to około 40 proc., a po rozbudowaniu do finalnych 10 mld ma to być ponad 50 proc. zapotrzebowania. W 2018 roku Polska zużyła 17 mld metrów sześciennych gazu.

Terminal LNG w Świnoujściu im. Lecha Kaczyńskiego powstał na Wyspie Wolin i został otwarty w 2015 roku. Pierwszy gazowiec o nazwie Al Nuaman zawinął do portu w grudniu 2015 roku. Przypłynął z Kataru zabierając ze sobą 210 tys. metrów sześciennych gazu ziemnego.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker