Lotnictwo

Wojsko planuje zakupić nowe samoloty transportowe

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie dialogu technicznego, pod kryptonimem DROP, na dostawę średnich samolotów transportowych dla wojska.

Jak podaje portal Defence24 jako średni samolot transportowy jest uznawany w Wojsku Polskim zarówno czterosilnikowy C-130E Hercules, jak i dwusilnikowa CASA C-295.

Jak się okazuje wojsko odmawia komentarza i nie chce udzielić informacji, o które maszyny chodzi. Patrząc jednak w specyfikację maszyn, zdecydowanie bardziej racjonalnym wydaje się zastąpienie Herculesów, które dziś mają średnio po 40 lat i pamiętają czasy, kiedy Zimna Wojna trwała w najlepsze. Ponadto C-130E mają planowany czas wycofania ze służby wyznaczony na 2022 rok.

Z kolei CASA jest stosunkowo młodą i nowoczesną konstrukcją, która produkowana jest od zaledwie 20 lat, a więc wymiana tego typu maszyn wydawałaby się posunięciem nieracjonalnym w przypadku, gdy w armii są o wiele starsze Herculesy.

Dialog ma się zakończyć w kwietniu 2020 roku, a więc jak twierdzi portal Defence24, pierwsze egzemplarze mogą trafić do kraju, akurat w momencie kiedy Herculesy będą wycofywane ze służby.

Mówi się również, że są duże szanse iż będzie to tylko wymiana sprzętu na nowszy i stare Herculesy zostaną zastąpione fabrycznie nowymi. Przemawia za tym m.in. posiadanie niezbędnej infrastruktury oraz przeszkolony personel techniczny. To jednak nie jest przesądzone i wojsko może zdecydować się na zupełnie inny model transportowców.

   

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker