Komentarze I Analizy

Grupa Bilderberga rozpoczyna swój zjazd!

30 maja rozpoczął się w szwajcarskiej miejscowości Montreux 67. zjazd Grupy Bilderberga uważanej w niektórych kręgach za nieformalną grupę władającą światem.

Pierwszy zjazd Grupy odbył się w 1954 roku w Hotelu Bilderberg w holenderskim miasteczku Ooesterbeek. Inicjatorem spotkań był Polak Józef Retinger, który jest również uznawany za jednego z twórców Wspólnoty Europejskiej. Sama Grupa powstała w celu zacieśnienia współpracy transatlantyckiej między Europą a Ameryką Północną.

W corocznych zjazdach Grupy Bilderberga biorą udział osoby ze świata polityki, biznesu oraz ekonomii. Są to w dużej mierze osoby bardzo wysoko usytuowane w hierarchii społecznej. Sam zjazd nie byłby niczym specyficznym gdyby nie fakt, że spotkania Grupy owiane są tajemnicą. Nie może się na nie dostać nikt spoza zaproszonych gości,  żadna informacja nie może opuścić obrad, a samo miejsce spotkania jest ujawniane na krótko przed jego terminem. Wszelkie rozmowy odbywają się za zamkniętymi drzwiami, a miejsce spotkanie jest naszpikowane ochroniarzami. Dzięki temu rozmowy są szczere bez zbędnych kurtuazji i PR.

W sumie w tegorocznych obradach bierze udział około 130 gości z 23 państw świata, w tym z Polski. W tegorocznym spotkaniu weźmie udział trzech Polaków. Będą to Radosław Sikorski, Rafał Trzaskowski oraz Jolanta Pieńkowska.

Same rozmowy mają dotyczyć różnorakich tematów. Wśród tegorocznych mają się znaleźć kwestie klimatyczne, Brexit, pozycja Chin i Rosji na świecie, a także cyberzagrożenia. W tym ostatnim rzekomo rozmowy mają dotyczyć m.in. Huawei, ale należy to traktować w formie spekulacji.    

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker