Uncategorized

Kraje OPEC są coraz mniej zależne od ropy

Z opublikowanego przez OPEC corocznego raportu statystycznego wynika, że kraje zrzeszone w organizacji coraz mocniej dywersyfikują źródła swoich przychodów. Dzieję się to za sprawą coraz mniejszego uzależnienia od sprzedaży ropy naftowej.

W 1980 roku przychody ze sprzedaży ropy stanowiły ponad 96 proc. ogółu przychodów eksportowych dla krajów zrzeszonych w organizacji. Od tamtej pory udział ten regularnie spada jednak istotny ruch w dół odnotowano dopiero po 2010 roku. W 2011 roku udział przychodów ze sprzedaży ropy w ogóle przychodów z eksportu stanowił blisko 74 proc. W 2016 roku było to już poniżej 48 proc. Obecnie jest to 54 proc.

opec wykres

Wahania na rynku ropy

Spadek udziału w dużej mierze wynika ze zmniejszenia się przychodów ze sprzedaży ropy, które spadały mocniej niż przychody z eksportu ogółem. Niemniej jednak nim doszło do spadków musiało dojść do dużego wzrostu.

Od 1980 roku do 2002 roku przychody ze sprzedaży ropy były mniej więcej na stałym poziomie z nieznacznymi wahaniami. Boom zaczął się po 2002 roku kiedy to ceny ropy wystrzeliły, a wraz z nimi przychody ze sprzedaży czarnego złota.

Największe przychody odnotowano w 2012 roku kiedy to z samej sprzedaży ropy OPEC zainkasowało ponad 1,1 biliona dolarów. Jednak od 2013/2014 roku ceny ropy zaczęły spadać, a wraz z nimi przychody z jej sprzedaży. Kraje OPEC wiedząc czym to się może skończyć postanowiły zacząć szybciej dywersyfikować swoje gospodarki by mnie jej uzależniać od przychodów ze sprzedaży ropy.

Efekty są wyraźnie widoczne. W 2000 roku przychody ze sprzedaży ropy stanowiły 80 proc. ogólnych przychodów eksportowych Iranu. W 2018 roku ten odsetek spadł do 56 proc. Jeszcze większa dywersyfikacja nastąpiła w Kongo gdzie w 2000 roku za 98 proc. przychodów z eksportu odpowiadała ropa. W zeszłym roku było to 45 proc.

Z kolei w krajach Zatoki Perskiej istotna dywersyfikacja miała miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie wskaźnik spadł z 52 proc. w 2000 roku do 19 proc. w roku ubiegłym. Nieco mniejsze zróżnicowanie przychodów uczyniła Arabia Saudyjska gdzie przychody z ropy w ogóle przychodów eksportowych spadły z 91 proc. do 66 proc.

Nauka z kryzysu wenezuelskiego

Kraje OPEC zauważyły, że gospodarka oparta w dużej mierze na ropie jest zagrożeniem w przypadku spadku jej cen. Bardzo boleśnie przekonuje się o tym Wenezuela, która właśnie przez brak dywersyfikacji gospodarki i skupieniu się głównie na wydobyciu ropy popadła w gigantyczny kryzys gospodarczy. Kraje OPEC widząc czym może się to skończyć, coraz mocniej różnicują swoje gospodarki, co z pewnością wyjdzie im na dobre.  

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker