Polska

Sprzedaż detaliczna rośnie, ale coraz wolniej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,7 proc.  (wobec wzrostu o 8,2 proc. w czerwcu 2018 r.). W porównaniu z majem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,6 proc.  – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost w czerwcu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,3 proc.  wobec wzrostu o 9,6 proc.  przed rokiem) oraz w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 5,1 proc.  wobec wzrostu o 9,8 proc.  przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy „tekstylia, odzież, obuwie” (o 12,9 proc.).

Spadek sprzedaży odnotowano w grupach: „pozostałe” (o 3,9 proc.), „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 1,5 proc.) oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 0,7 proc.).

sprzedazdetaliczna2

W okresie styczeń-czerwiec 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 6,2 proc.  (wobec wzrostu o 6,8 proc.  w 2018 r.).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2019 r. była o 1,9 proc.  wyższa w porównaniu z majem br. i są to o 0,3 p. proc. lepsze dane niż te niewyrównane sezonowo.

sprzedazdetaliczna

Z przedstawionych przez GUS danych wynika, że konsumpcja ciągle rośnie i napędza gospodarkę, jednak jej dynamika zaczyna hamować, co widać w niższych niż w poprzednich miesiącach wzrostach. To może oznaczać, wraz z nie najlepszymi wczorajszymi danymi sprzedaży przemysłowej, że spowolnienie gospodarcze zaczyna docierać również do Polski.  

My pieniędzy na konsumpcje nie wydajemy, za to inwestujemy je w jakościowe teksty. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker