Uncategorized

Wenezuela jest przypadkiem największej zapaści gospodarczej od 50 lat

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał, że Wenezuela jest najgorszym przypadkiem gospodarczej zapaści od pół wieku.

MFW informuje, że od 2013 roku wenezuelska gospodarka skurczyła się o ponad 60 proc. i zdaniem analityków jest to najpoważniejszy przypadek zapaści gospodarczej od pół wieku w kraju, w którym nie toczą się działania wojenne, ani nie ma miejsca katastrofa naturalna.

Analitycy funduszu zredukowali prognozę gospodarczą z kwietnia tego roku, która przewidywała, że w tym roku spadek PKB wyniesie 25 proc. Obecnie szacuje się, że załamanie będzie jeszcze większe i wyniesie 35 proc. Powodem tego będzie ciągle malejące wydobycie ropy.

Tak poważna sytuacja gospodarcza w Wenezueli może doprowadzić do emigracji 5 mln osób – wynika z danych MFW. To bardzo dużo zważywszy na to, że populacja Wenezuelczyków liczy nieco ponad 30 mln.

Do pozostania w kraju nie zachęca również gigantyczna inflacja, która na przestrzeni roku wynosi 2,6 mln procent. By mieć rozeznanie w tym jak mocno szaleją ceny w Wenezueli to należy mieć świadomość ze chleb, który kosztuje 1 boliwara, rok później jest wart ponad 26 000 boliwarów.  

Wenezuela znajduje się fatalnej sytuacji, której końca nie widać. Jeśli jednak dojdzie do zmianym to powrót do sytuacji sprzed dekady będzie dla Wenezuelczyków długotrwałym procesem.

My z pewnością nie roztrwonimy pieniędzy jak Wenezuelczycy. Wykorzystamy je natomiast rozwijając portal. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker