Komentarze I Analizy

Sondaż: Afera lotnicza Marszałka Kuchcińskiego nie zaszkodziła PiS

Najnowszy sondaż dla Rzeczpospolitej przeprowadzony przez IBRIS pokazuje, że afera z lotami Marszałka Kuchcińskiego nie zaszkodziła partii rządzącej.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 9. i 10.08., czyli już po dymisji Marszałka i wynika z niego, to co przewidywaliśmy już na łamach naszego portalu, że afera lotnicza specjalnie nie zaszkodzi obozowi rządzącemu.

Ponadto sondaż przeprowadzono już po uformowaniu się w opozycji w trzech blokach.

Z badania wynika, że PiS może liczyć na 41,2 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 27 proc., Lewica na 11,6 proc., a Koalicja Polska w skład której wchodzą PSL i Kukiz’15 na 6,5 proc. głosów.

Pozostałe ugrupowania nie dostałyby się do Parlamentu. Wśród nich jest Konfederacja z poparciem na poziomie 2,8 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy, na którą chce głosować 1,8 proc. badanych.

Co ważne aż 9 proc. ankietowanych uważa się za osoby niezdecydowane.

PiS z większością

Z sondażu przeprowadzonego dla Rzeczpospolitej wynika, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 243 mandaty, co daje jej większość dzięki, której może sprawować samodzielnie władzę. Nie ma jednak mowy o większości konstytucyjnej, ani większości, która pozwalałaby na odrzucenie prezydenckiego veta.

Koalicja Obywatelska otrzymałaby w Parlamencie 151 mandatów, Lewica wprowadziłaby do Sejmu 45 posłów, a Koalicja Polska 20. Jedno miejsce przypadłoby Mniejszości Niemieckiej.

Pomimo tego, że przewaga PiS-u jest gigantyczna, to jednak należy mieć na uwadze, że ich większość parlamentarna wcale nie wydaje się duża. Wystarczą nieznaczne wahania w sondażach lub wejście do Sejmu Konfederacji i Zjednoczona Prawica może mieć wówczas mniej niż 230 mandatów, które pozwalają na samodzielne rządzenie. Ponadto 9 proc. niezdecydowanych, to duża grupa potencjalnych wyborców, którzy mogą jeszcze odmienić wynik wyborów.

Sondaż przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 osób.

 Obserwatory pieniędzy od Was nie przeznaczają na podróże. Wręcz przeciwnie, inwestujemy jest w merytoryczne teksty. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

     

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker