Komentarze I Analizy

Sondaż: Afera lotnicza Marszałka Kuchcińskiego nie zaszkodziła PiS

Najnowszy sondaż dla Rzeczpospolitej przeprowadzony przez IBRIS pokazuje, że afera z lotami Marszałka Kuchcińskiego nie zaszkodziła partii rządzącej.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 9. i 10.08., czyli już po dymisji Marszałka i wynika z niego, to co przewidywaliśmy już na łamach naszego portalu, że afera lotnicza specjalnie nie zaszkodzi obozowi rządzącemu.

Ponadto sondaż przeprowadzono już po uformowaniu się w opozycji w trzech blokach.

Z badania wynika, że PiS może liczyć na 41,2 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 27 proc., Lewica na 11,6 proc., a Koalicja Polska w skład której wchodzą PSL i Kukiz’15 na 6,5 proc. głosów.

Pozostałe ugrupowania nie dostałyby się do Parlamentu. Wśród nich jest Konfederacja z poparciem na poziomie 2,8 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy, na którą chce głosować 1,8 proc. badanych.

Co ważne aż 9 proc. ankietowanych uważa się za osoby niezdecydowane.

PiS z większością

Z sondażu przeprowadzonego dla Rzeczpospolitej wynika, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 243 mandaty, co daje jej większość dzięki, której może sprawować samodzielnie władzę. Nie ma jednak mowy o większości konstytucyjnej, ani większości, która pozwalałaby na odrzucenie prezydenckiego veta.

Koalicja Obywatelska otrzymałaby w Parlamencie 151 mandatów, Lewica wprowadziłaby do Sejmu 45 posłów, a Koalicja Polska 20. Jedno miejsce przypadłoby Mniejszości Niemieckiej.

Pomimo tego, że przewaga PiS-u jest gigantyczna, to jednak należy mieć na uwadze, że ich większość parlamentarna wcale nie wydaje się duża. Wystarczą nieznaczne wahania w sondażach lub wejście do Sejmu Konfederacji i Zjednoczona Prawica może mieć wówczas mniej niż 230 mandatów, które pozwalają na samodzielne rządzenie. Ponadto 9 proc. niezdecydowanych, to duża grupa potencjalnych wyborców, którzy mogą jeszcze odmienić wynik wyborów.

Sondaż przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 osób.

 Obserwatory pieniędzy od Was nie przeznaczają na podróże. Wręcz przeciwnie, inwestujemy jest w merytoryczne teksty. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

     

Polecane artykuły

Back to top button