Finanse

Co warto wiedzieć o pożyczkach przez Internet?

Chcieliście kiedyś wziąć pożyczkę, ale nie wiedzieliście co robić? Po tym artykule cała procedura z pewnością będzie łatwiejsza, gdyż zamierzamy Wam co nieco wyjaśnić w tej kwestii.

Kredyt a pożyczka

W codziennym użyciu kredyt i pożyczka są traktowane jako synonimy. Jest to jednak mocne nadużycie, gdyż różnice w obu zobowiązaniach są dość istotne.

Kredyt regulowany jest przez prawo bankowe, co jednoznacznie sugeruje, że udzielić może go wyłącznie bank na podstawie zawartej umowy. Umowa kredytowa, co ważne, może być sporządzona wyłącznie na piśmie. Jej przedmiotem jest określona suma pieniędzy – nie mogą być to aktywa rzeczowe.

Kredyt ponadto jest umową celową, a więc środki uzyskane od banku możemy wykorzystać tylko na konkretny cel np. zakup mieszkania, czy też samochodu. W związku z takimi obostrzeniami bank może kontrolować wydatkowanie udzielonych środków. Kredyt jest zawsze odpłatny, to znaczy kredytodawca, czytaj bank, żąda od nas zapłaty za udzielony kapitał. Najczęściej są to odsetki spłacane wraz z kapitałem. I na sam koniec, kredyt podlega zabezpieczeniu, którym najczęściej jest hipoteka lub akredytywa.

Pożyczka jest instrumentem znacznie prostszym. Udzielać jej mogą zarówno osoby fizyczne jak i prawne, a regulują ją przepisy kodeksu cywilnego. Przedmiotem pożyczki mogą być zarówno pieniądze, jak i rzeczy, co wyróżnia pożyczkę od kredytu.

Ponadto pożyczka w przeciwieństwie do kredytu nie ma charakteru celowego, a pożyczkodawca nie ma prawa kontrolować na co przeznaczane są środki. To czy pożyczka będzie udzielana odpłatnie, czy też nieodpłatnie zależy od ustaleń strony. Najczęściej wszystko opiera się o relacje. Osoby, w bliskich relacjach chętnie udzielają pożyczek nieodpłatnie.

Podstawą zabezpieczenie pożyczki może być poręczenie, weksel lub dobrowolne poddanie się egzekucji.

Instytucje pożyczkowe stały się poważną konkurencją dla banków. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Biuro Informacji Kredytowej instytucje pozabankowe udzielają 35 proc. wszystkich pożyczek do 1000 zł. Warto jednak zauważyć, że tzw. chwilówki to nie jedyne możliwe opcje.

Istnieją również długoterminowe pożyczki pozabankowe. Można pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych, które zostanie rozłożone na 48 rat.

Jakie wymagania muszę spełnić?

Jak podaje portal supergrosz.pl, aby otrzymać pożyczkę należy spełnić dwa warunki. Musimy być obywatelami RP oraz mieć skończone 21 lat. Jeśli spełniamy powyższe wymagania, możemy wnioskować o pożyczkę. Potrzebujemy do tego dowodu osobistego, konta bankowego oraz numeru telefonu. Warto jednak zauważyć, że posiadanie rachunku bankowego nie jest konieczne. Wzięcie pożyczki może się odbyć poprzez tzw. czek GIRO. Wówczas po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymujemy na podany nr telefonu sms-em kod, który wraz z dowodem osobistym pokazujemy w okienku na poczcie. Cała procedura kończy się przekazaniem do ręki gotówki.

Są jednak przypadki, w których nie otrzymamy pożyczki pomimo spełniania powyższych wymogów wieku i obywatelstwa. Są to przypadki, gdy jesteśmy wpisani w rejestr dłużników lub mamy na koncie niespłacone pożyczki.

Warto dodać, że cały proces odbywa się przez Internet przez co jest on szybki i przystępny. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pożyczki ze względu na swoją łatwą dostępność obarczone są ryzykiem niespłacenia. W związku z tym instytucje pożyczkowe zmuszone są nakładać na pożyczkobiorców wyższe oprocentowanie. RRSO i prowizje są wyraźnie wyższe niż w kredytach, co szczególnie widać w przypadku pożyczek o dłuższym okresie zapadalności.

 
 
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker