Polska

Inflacja spowolniła pierwszy raz od stycznia

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2019r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc. (wskaźnik cen 99,9),a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,6 proc. (wskaźnik cen 102,6).

Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały w stosunku do września ubiegłego roku o 6,3 proc., jednak w stosunku do sierpnia potaniały o 0,2 proc.

Z kolei nośniki energii w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego były tańsze o 1,6 proc. Nieznacznie podrożały w stosunku sierpnia tego roku – o 0,1 proc.

Mające istotny wpływ na ceny w sklepach paliwa do środków transportu były o 2,7 proc. tańsze niż przed rokiem i o 1,8 proc. tańsze niż w sierpniu.

Wzrost inflacji na poziomie 2,6 proc. jest bardzo blisko celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. Niewiadomą pozostaje kwestia jaki zareagują ceny na impuls fiskalny wynikający z obniżek podatków oraz dodatkowych świadczeń socjalnych.   

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker