Drogi I mosty

W Chinach otwarto drugi najwyższy most na świecie

Pod koniec ubiegłego roku otwarto w Chinach drugi najwyższy most na świecie. Konstrukcja powstała w Pingtang w prowincji Kuejczou (Guizhou), która uważana jest za prowincję mostów.

Most w Pingtang w najwyższym punkcie mierzy 332 metry wysokości i jest drugą największą tego typu konstrukcją na świecie – to ekwiwalent 110 piętrowego budynku. Wyższy jest tylko wiadukt Millau we Francji, który powstał w 2004 roku. Francuski odpowiednik jest o niespełna 4,5 metra wyższy.

Most sklasyfikowany jest także w pierwszej dwudziestce pod względem najwyżej położonej jezdni, która znajduje się 310 metrów nad lustrem rzeki.

Chiński most jest długi na 2135 metrów i wsparty na trzech pylonach. Sumaryczny koszt budowy zamknął się w 215 mln dolarów. Przy budowie zużyto 1,24 mln ton stali oraz blisko 3 mln metrów sześciennych cementu.

Jak podaje portal rynekinfrastruktury.pl taka ilość stali pozwoliłaby na wybudowanie 190 wież Eiffla, a beton pozwoliłby na zbudowanie 9 wieżowców Burj Khalifa, który jest najwyższym budynkiem na świecie.

Most ma połączyć dwie drogi ekspresowe dzięki czemu czas potrzebny na przedostanie się na druga stronę kanionu skróci się o godzinę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker