ChinyGospodarka

Wzrost gospodarczy Chin był najsłabszy od 30 lat

Oficjalne dane pokazują, że druga co do wielkości gospodarka świata rozwinęła się w 2019 r. o 6,1% w stosunku do roku poprzedniego. Oznacza to, że wzrost gospodarczy Chin w 2019 roku był najgorszy od 29 lat. Kraj ten stanął w obliczu słabego popytu wewnętrznego i skutków wojny handlowej z USA. W ciągu ostatnich dwóch lat rząd podejmował działania mające na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego.

Wzrost gospodarczy Chin w 2019 roku był najniższy od 30 lat

Ma to miejsce po prawie dwóch latach napięć w handlu z USA – choć nadzieje na lepsze stosunki z Ameryką poprawiły dane dotyczące produkcji i zaufania biznesu.

W tym tygodniu Waszyngton i Pekin podpisały umowę handlową „fazy pierwszej”. Jednak analitycy nadal nie są pewni, czy te będą one kontynuowane.

Zobacz także: Chiny będą kontrolować handel danymi

Chińczycy stymulują gospodarkę

W odpowiedzi na niższe tempo wzrostu gospodarczego, oczekuje się obecnie, że Pekin wprowadzi jeszcze więcej środków stymulacyjnych. Rząd zastosował kombinację środków mających na celu złagodzenie spowolnienia gospodarczego, w tym obniżenie podatków i umożliwienie samorządom lokalnym sprzedaży dużych ilości obligacji w celu sfinansowania programów infrastrukturalnych.

Zachęca się również krajowe banki do zwiększenia liczby pożyczek, zwłaszcza dla małych firm. Nowe kredyty w lokalnej walucie osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom 2,44 bln dolarów.

Do tej pory gospodarka rozwijała się powoli, a wzrost inwestycji spadł do rekordowo niskiego poziomu.

Zobacz także: Xiamen Airlines zdradza Boeinga. Chiński przewoźnik kupi Airbusy

Gospodarka ciągle szybko się rozwija

Historycznie rzecz biorąc, Chiny odnotowywały znacznie silniejszą ekspansję gospodarczą, zwłaszcza w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy to odnotowano procentowo dwucyfrowy wzrost. Jednak – mimo tego, że stopa wzrostu na poziomie 6,1% jest najsłabszym wzrostem w Chinach od prawie trzech dekad – jest ona znacznie wyższa niż w przypadku innych wiodących gospodarek.

Dla przykładu amerykański bank centralny prognozuje, że tamtejsza gospodarka wzrośnie w tym roku o około 2,2%.

Energia atomowa w Chinach – w planach budowa 150 reaktorów w 15 lat!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker