Uncategorized

Wzrost gospodarczy Chin był najsłabszym od 30 lat

Oficjalne dane pokazują, że druga co do wielkości gospodarka świata rozwinęła się w 2019 r. o 6,1% w stosunku do roku poprzedniego – to najgorszy wynik od 29 lat. Kraj ten stanął w obliczu słabego popytu wewnętrznego i skutków wojny handlowej z USA. W ciągu ostatnich dwóch lat rząd podejmował działania mające na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego.

Ma to miejsce po prawie dwóch latach napięć w handlu z USA – choć nadzieje na lepsze stosunki z Ameryką poprawiły dane dotyczące produkcji i zaufania biznesu.

W tym tygodniu Waszyngton i Pekin podpisały umowę handlową „fazy pierwszej”. Jednak analitycy nadal nie są pewni, czy te będą one kontynuowane.

Chińczycy stymulują gospodarkę

W odpowiedzi na niższe tempo wzrostu gospodarczego, oczekuje się obecnie, że Pekin wprowadzi jeszcze więcej środków stymulacyjnych. Rząd zastosował kombinację środków mających na celu złagodzenie spowolnienia gospodarczego, w tym obniżenie podatków i umożliwienie samorządom lokalnym sprzedaży dużych ilości obligacji w celu sfinansowania programów infrastrukturalnych.

Zachęca się również krajowe banki do zwiększenia liczby pożyczek, zwłaszcza dla małych firm. Nowe kredyty w lokalnej walucie osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom 2,44 bln dolarów.

Do tej pory gospodarka rozwijała się powoli, a wzrost inwestycji spadł do rekordowo niskiego poziomu.

Gospodarka ciągle szybko się rozwija

Historycznie rzecz biorąc, Chiny odnotowywały znacznie silniejszą ekspansję gospodarczą, zwłaszcza w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy to odnotowano procentowo dwucyfrowy wzrost. Jednak – mimo tego, że stopa wzrostu na poziomie 6,1% jest najsłabszym wzrostem w Chinach od prawie trzech dekad – jest ona znacznie wyższa niż w przypadku innych wiodących gospodarek.

Dla przykładu amerykański bank centralny prognozuje, że tamtejsza gospodarka wzrośnie w tym roku o około 2,2%.

Polecane artykuły

Back to top button