Drogi I mosty

Budowa S11 ma zostać ukończona do 2028 roku

Coraz więcej się mówi o się o tym, że budowa S11 rozpocznie się zaraz po ukończeniu S5. Droga ta ma być ważnym szlakiem transportowym dla zachodniej części Polski.

Budowa S11 była dotychczas zaniedbywana

Budowa S11 nie była dotychczas priorytetem drogowców przez co cała inicjatywa była mocno zaniedbywana. Droga S11 ma łączyć Koszalin z Katowicami po drodze mijając Piłę, Poznań, Ostrów Wielkopolski, czy też Tarnowskie Góry. Sumarycznie trasa ma mieć 600 km.

Gotowe jest obecnie 120 km, a kolejne 32 km są w realizacji. Z kolei na 48 km ogłoszono przetarg. Ponadto w przygotowaniu środowiskowym jest także 400 km odcinek drogi, dla którego ma zostać stworzona odpowiednia dokumentacja, która pozwoli na uruchomienie przetargów.

Zobacz także: Droga S17 z kolejnym przejezdnym odcinkiem

W minionym roku oddano w województwie zachodniopomorskim do użytku wspólny odcinek S6 i S11 pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem wraz z węzłem Bielice oraz obwodnicę Szczecinka w ciągu S11. Tym samym pierwsze 47 kilometrów tej trasy w woj. zachodniopomorskim już funkcjonuje. Do realizacji pozostały jeszcze około 72 kilometry, czyli odcinki łączące węzeł Bielice pod Koszalinem z obwodnicą Szczecinka. W listopadzie 2019 r. GDDKiA wskazała najkorzystniejsze oferty w przetargu na trzy odcinki realizacyjne pomiędzy Koszalinem a Bobolicami, których łączna długość wynosi blisko 48 km. Po zakończeniu procedur kontrolnych i odwoławczych zostanie podpisana umowa z wykonawcami, a kierowcy będą mogli skorzystać z trasy najpóźniej wiosną 2024 roku. 24-kilometrowy odcinek od Bobolic do Szczecinka, tak jak większość S11 w kierunku Śląska, jest na etapie przygotowawczym i nie posiada jeszcze zapewnionych środków na realizację.

S11 w kraju 01

Kliknij aby powiększyć

Cała S11 zostanie oddana do użytkowania w 2028 roku

W Wielkopolsce kierowcy korzystają z pięciu fragmentów S11, dwóch w okolicy Poznania wyprowadzających ruch na północ i południe od A2 (pomiędzy węzłami Poznań Północ i Poznań Zachód oraz od Poznań Krzesiny do Kórnik Południe) oraz trzech obwodnic: Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna (I etap). To łącznie blisko 76 km trasy. W realizacji jest II etap obwodnicy Kępna, czyli odcinek trasy S11 o długości blisko 7 km wyprowadzający ruch na południe od skrzyżowania z S8. Kierowcy skorzystają z niego jesienią przyszłego roku. Pozostałe ponad 270 km S11 od granicy województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego do końca obwodnicy Kępna jest na etapie opracowywania.

Zobacz także: We Włoszech powstaje droga ładująca samochody elektryczne

W województwie opolskim w maju 2019 roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Olesna, czyli blisko 25-kilometrowej trasy od okolic Kluczborka do granicy województw opolskiego i śląskiego. Wykonawca tej inwestycji opracowuje obecnie dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID (zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej). Prace w terenie rozpoczną się po uzyskaniu tej decyzji, a kierowcy nową trasą pojadą pod koniec 2022 roku. Dodatkowo ponad 61-kilometrowy odcinek S11, od granicy z woj. opolskim do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z autostradą A1 jest w trakcie opracowywania.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje, że w ostatecznej formie S11 ma zostać oddana do użytkowania w 2028 roku. Cała trasa ma kosztować 15 mld złotych. W przyszłości pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godz.

Jakub Broniewski

Droga S10 – wiemy już, jak będzie wyglądać!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker