Finanse

Inwestuj w wartość jak B. Graham i W. Buffett

Uczestników rynku giełdowego możemy podzielić na spekulantów i inwestorów. Definicje różniące obie te grupy mogą być różne.

Spekulanta zwykle wyróżnia podejście krótkoterminowe, nastawia się on na zarobek wynikający ze zmian kursów, czasem gra na wzrosty, czasem na spadki. Liczy się zmiana ceny, a nie wartość spółki, której papiery nabywa. Z drugiej strony inwestor, jest to osoba, która chce utrzymywać akcje dlatego, że to firma ma solidne fundamenty i z jego analizy wynika, że cena akcji jest korzystna. Czerpie on pożytki z dywidend lub z długoterminowej aprecjacji kursu. Działa zgodnie ze zwoją strategią, co nie wyklucza sprzedaż akcji w oparciu o zawyżone ceny (np. pod koniec hossy).

Ojcem inwestowania w wartość jest Benjamin Graham, który w 1949 roku wydał książkę „Inteligentny Inwestor”. Jego uczniem był słynny Warren Buffett, uważany za najwybitniejszego inwestora wszechczasów. W swojej publikacji Graham zawarł wiele wskazówek jak nabywać walory akcyjne. Jak twierdzi: do inwestowania nie potrzeba wysokiego IQ, szczegółowego rozeznania w biznesie czy dostępu do informacji. Wystarczy stabilna struktura intelektualna, która umożliwia podejmowanie decyzji i broni przed emocjami.

Opanowanie emocji jest kluczowe, autor w sposób obrazowy opisał giełdę jako niezrównoważoną kobietę, która przychodzi do nas i codziennie oferuje nabycie akcji. Jej nastrój się waha. Niekiedy ceny za akcje są zaniżone (bessa), a niekiedy zbyt wysokie (hossa). Zwykle oferty powinno się ignorować, ale gdy właśnie mamy do czynienia ze skrajnymi nastrojami, to warto z panią giełdą handlować. Podczas pesymizmu można kupić przecenione solidne walory i ewentualnie je sprzedać gdy będą przewartościowane.

W jaki sposób należy wybrać dobre spółki do portfela? Jak można się domyślić, nie jest to sprawa banalna, ale w książce znajdziemy kilka cennych i konkretnych wskazówek jaka powinna być spółka będąca potencjalnie dobrą inwestycją, jej cechy to:

  1. Odpowiednia wielkość.
  2. Silna kondycja finansowa. Aktywa bieżące 2 razy wyższe niż bieżące zobowiązania.

3, Ciągłe zyski przez ostatnie 10 lat.

  1. Dywidenda przez 20+ lat.
  2. Dochody na akcje rosnące przynajmniej o 1/3 w ciągu 10 lat.
  3. Umiarkowany stosunek ceny do zysków. Wskaźnik C/Z nie wyższy niż 15. Zysk możemy uśrednić z ostatnich 3 lat.
  4. Umiarkowany stosunek ceny do wartości księgowej. Nie więcej niż 1,5. Natomiast dziś coraz więcej firmy bazuje na wartości niematerialnej – licencje, znaki towarowe, marka itp. Warto mieć na uwadze.

Graham sugerował mnożenie współczynnika P/E x P/BV i sprawdzenie czy nie przekracza on 22,5.

Jeśli temat Cię zainteresował, to zapraszam do obejrzenia i wysłuchania streszczenia najważniejszych kwestii z „Inteligentnego Inwestora”, który zamieszczony został na moim kanale na YouTube.

dr Wojciech Świder

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker