Europa

Hiszpania wprowadza bezwarunkowy dochód podstawowy

Hiszpański rząd ogłosił, że zamierza jak najszybciej wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy.

W wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji La Sexta hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino zakomunikowała, że rząd zamierza wprowadzić bezwarunkowych dochód podstawowy. BDP to idea zakładająca przyznawanie każdemu obywatelowi identycznych środków pieniężnych bez jakichkolwiek wyłączeń.

„Praca jest skomplikowana i trwa na wielu frontach, ale pracujemy, aby osiągnąć cel najszybciej, jak to możliwe. Rząd podejmie wiele działań, aby nikogo nie zostawić samemu, począwszy od pracowników” – powiedziała.

Początkowo ma to być program pilotażowy, który ostatecznie obejmie cały kraj i będzie świadczeniem wypłacanym na stałe. Oznacza to, że BDP ma być rozwiązaniem na kryzys wywołany pandemią Covid-19, jednak po jej ustąpieniu dalej ma być wypłacany.

Wcześniej rząd w Madrycie zabronił zwalniania pracowników z powodu pandemii koronawirusa. Warto dodać, że w Hiszpanii jest największy odsetek osób pracujących na umowy czasowe w Europie. Jest to bardzo elastyczna forma zatrudnienia, która w szybki i łatwy sposób pozwala na redukcję etatów przez pracodawców.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker