Drogi I mosty

Wyjątkowe osiągnięcie Finów. W Helsinkach nie zginął w zeszłym roku żaden pieszy

W 2019 roku w Helsinkach nie odnotowano ani jednej ofiary śmiertelnej wśród pieszych – poinformowały władze stolicy Finlandii. To pierwsza taka sytuacja od lat 60. XX wieku, od momentu kiedy prowadzone są statystyki.

Ponadto ze zdobytych przez miasto danych historycznych wynika, że to najlepszy rok od 1908 roku, czyli od momentu, kiedy auta były w zasadzie nowinką technologiczną.

Inżynier ruchu drogowego z Helsinek Jussi Yli-Seppälä zaznaczył, że tak dobry wynik to w dużej mierze zasługa obniżenia prędkości. W centrum miasta dopuszczalna prędkość spadła do 30 km/h, na głównych ulicach śródmieścia do 40 km/h, a w strefach podmiejskich do 50 km/h. 

Niemniej jednak bezpieczeństwo na drogach wzrosło także poprzez poszerzenie dróg, poprawę systemu monitoringu, a także usprawnienie systemów komunikacyjnych dla służb. Jak podaje miasto, w Helsinkach w całym 2019 roku zginęły w sumie trzy osoby – dwie w wypadkach motocyklowych oraz jedna na rowerze.

Ubiegły rok należy zaliczyć do bardzo dobrych, gdyż w ostatnich latach na helsińskich drogach ginęło średnio 7 osób rocznie. Dla porównania na przełomie XX i XXI wieku w stolicy Finlandii na drogach traciło życie między 20 a 30 osób.

„Statystyki są bardzo zachęcające. A ponieważ szereg konkretnych projektów rozwojowych jest w trakcie realizacji, można się spodziewać, że pozytywne zmiany będą kontynuowane w przyszłości” – powiedział Jarkko Lehtinen, szef monitoringu ruchu drogowego w Komendzie Policji w Helsinkach.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker