Lotnictwo

Korean Air uruchamia połączenie cargo do Budapesztu

Na lotnisku w Budapeszcie wylądował w piątek (13.03) pierwszy samolot w ramach nowego bezpośredniego połączenia cargo pomiędzy Seulem a Budapesztem. O godzinie 10:40 Boeing 777F Korean Air zakołował na płytę centrum logistycznego BUD.

Samolot Boeing 777F obsługujący pierwszy rozkładowy lot cargo z Korei Południowej do Budapesztu został dziś powitany na płycie BUD Cargo City, niedawno otwartej bazy logistycznej lotniska w Budapeszcie. W przyszłości trasa Seul-Budapeszt-Frankfurt-Seul będzie obsługiwana dwa razy w tygodniu. Ponadto 23 maja otwarte zostanie pasażerskie połączenie lotnicze do stolicy Korei Południowej, w ramach którego, zgodnie z letnim rozkładem lotów, będą wykonywane trzy połączenia w tygodniu pomiędzy Budapesztem a Seulem.

W ubiegłym roku Korea Południowa została największym inwestorem na Węgrzech. Zakłady produkcyjne wielu firm ważnych z perspektywy połączeń cargo, jak Samsung Electronics, Samsung SDI, Hanon Systems, SK Innovation czy Doosan, mają siedziby w odległości zaledwie 1,5 do 2 godzin drogi od BUD Cargo City.

Wiceminister spraw zagranicznych i handlu Levente Magyar podczas ceremonii otwarcia podkreślił, że „Rok 2019 był szczególnym rokiem dla relacji pomiędzy Węgrami a Koreą Południową. Nasze kraje świętowały trzydziestą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych, a Korea Południowa została największym inwestorem na Węgrzech, realizując projekty o wartości 2,72 mld EUR, co stanowi około połowy całego portfela inwestycyjnego. Handel wzrósł o jedną trzecią w porównaniu z poprzednim rokiem”, powiedział wiceminister.

„Włączenie Budapesztu do sieci połączeń pasażerskich i towarowych Korean Air jest ważnym krokiem w historii lotniska w Budapeszcie. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy powitać nową linię lotniczą jako klienta BUD Cargo City, które w niespełna miesiąc po otwarciu stał się centrum logistycznym na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią”, powiedział dr Rolf Schnitzler, dyrektor generalny lotniska w Budapeszcie. „Bezpośrednie połączenie lotnicze jest nie tylko wielką możliwością dla firm węgierskich i międzynarodowych, ale także szansą dla Węgier i stołecznego lotniska, aby zostać najważniejszym lotniczym centrum logistycznym w regionie”, dodał.

„Nowe rozkładowe loty cargo Korean Air oraz bezpośrednie połączenie między Seulem a Budapesztem, które dla ruchu pasażerskiego zostanie uruchomione w maju, jeszcze bardziej wzmocni stosunki handlowe i dyplomatyczne między Węgrami a Koreą Południową”, powiedział Kyoosik Choe, ambasador Korei Południowej na Węgrzech. „My jako ambasada zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nowe połączenia były udane dla obu krajów”.

Jestem przekonany, że nasza współpraca doprowadzi do nawiązania kontaktów między firmami z naszych krajów i przyniesie korzyści gospodarce po obu stronach. Lotnisko Incheon jest na dobrej drodze, aby zostało jednym z głównych węzłów połączeń cargo w Azji Wschodniej, a Budapeszt zyska korzystną pozycję na rynku środkowoeuropejskim”, powiedział Jeong Soo Park, wiceprezes Korean Air odpowiedzialny za rynki europejskie.

W styczniu 2020 roku lotnisko w Budapeszcie otworzyło nowe centrum logistyczne BUD Cargo City, które zwiększy przepustowość portu lotniczego do 250.000 ton rocznie.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2


Polecane artykuły

Back to top button