Uncategorized

Amerykanie wytaczają najcięższe działa. Stopy procentowe w dół

Na niezapowiedzianym posiedzeniu System Rezerwy Federalnej (FED) będącej odpowiednikiem amerykańskiego banku centralnego obniżył stopy procentowe do zera. Tym samym uruchomił potężny program stymulacji gospodarki.

Niespodziewane posiedzenie przyniosło niespodziewane rozwiązania. FED obniżył stopy procentowe z poziomu 1 – 1,25 proc. do 0 – 0,25 proc. To z kolei jest równoznaczne z poziomem stóp procentowych, które miały miejsce w latach 2008 – 2015 kiedy to amerykańska gospodarka musiała radzić sobie z globalnym kryzysem gospodarczym.

„Rezerwa Federalna jest gotowa wykorzystać pełen zakres swoich narzędzi, aby wesprzeć przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a tym samym promować swoje cele w zakresie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen” – można przeczytać w opublikowany komunikacie.

Ponadto FED zapowiedział skupowanie aktywów o wartości 700 mld dolarów. 500 mld zostanie przeznaczone na zakup obligacji, a 200 mld na zakup aktywów zabezpieczonych spłatą hipotek. Przychody z będą reinwestowane tak by możliwie najmocniej pobudzić gospodarkę.

Ponadto FED w porozumieniu z bankami centralnymi Kanady, Wielkiej Brytanii, strefy euro, Szwajcarii i Japonii uruchomił linię swapową, która zapewni jak najlepszy dostęp do dolara i zagwarantuje, że go nie zabraknie.

Wszystkie te działania są efektem krachu na Wall Street wywołanego paniką związaną z epidemią koronawirusa. Wpompowanie miliardów dolarów w gospodarkę ma ją pobudzić do działania i utrzymania wzrostu oraz niskiej stopy bezrobocia.

Amerykanie nie są jednak osamotnieni w stymulowaniu gospodarki. Stopy procentowe w celu walki ze skutkami koronawirusa obniżyły już banki centralne Australii, Wielkie Brytanii, Kanady, Islandii, Serbii, Malezji, czy też Hongkongu.

Dużo się mówi także o obniżce stóp procentowych w Polsce. W piątek prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że zaproponuje takie działania Radzie Polityki Pieniężnej. Mając na uwadze silną pozycję prezesa NBP należy spodziewać się, że Polska również obniży stopy procentowe w celu walki ze spowolnieniem gospodarczym.

Filip Lamański

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker