Motoryzacja

NBP ogłasza przetarg na 38 samochodów. W tym luksusowy SUV za kilkaset tysięcy złotych

Właśnie został ogłoszony przetarg NBP na samochody. Bank zamierza zakupić między innymi luksusowego SUVa oraz minibusa do transportu VIP-ów.

Ogłoszono przetarg NBP na samochody w wyjątkowo niekorzystnym czasie

Czas, w którym ogłoszono przetarg wydaje się wyjątkowo niekorzystny z perspektywy wydatkowania publicznych pieniędzy. Z kolei medialne zamieszanie związane z koronawirusem jest aż nadto korzystne dla tego typu przedsięwzięć. Jaka by nie była prawda takie wydatki powinny zostać ograniczone, zwłaszcza, że nie są to małe kwoty.

Ze specyfikacji przetargowej wynika, że NBP chce wynająć na cztery lata bardzo dobrze wyposażone auta. Wśród nich są kompaktowe kombi, sedany segmentu D, jeden luksusowy SUV oraz minibusy.

Zobacz także: GDDKiA ogłosi przetargi na 680 km dróg

Ochrona przed wymuszaniem pierwszeństwa i przekraczaniem prędkości

Auta nabyte w formie wynajmu długoterminowego mają być przeznaczone dla urzędników centrali i oddziałów terenowych NBP. Z założeń przetargowych wynika, że auta mają dużo jeździć. Limit przebiegu w ciągu czterech lat określono od 90 do 160 tys. kilometrów. Oprócz tego ubezpieczenie aut zakłada wszelkie możliwe zdarzenia. Nie tylko jest mowa o podstawowej ochronie, ale również o zabezpieczeniu się przed odpowiedzialnością za działania kierowców. Ubezpieczenie zakłada pokrycie strat związanych ze znacznym przekroczeniem prędkości, przejechaniem na czerwonym świetle, wymuszeniem pierwszeństwa, czy też ignorowaniem znaku stop oraz linii ciągłej.

NBP wymaga absolutnej ochrony ubezpieczeniowej i wyklucza jakiekolwiek opcje pokrywania strat z własnych środków.  

Zobacz także: PKP Intercity ogłosiło przetarg na zakup 63 lokomotyw elektrycznych

Auta bardzo dobrze wyposażone

Najliczniejsza ma być grupa aut z segmentu D, których ma być 16 sztuk. Samochody mają mieć w wyposażenu m.in. układy awaryjnego hamowania i monitorowania martwego pola, światła LED lub bi-ksenonowe, doświetlanie zakrętów, dwustrefową automatyczną klimatyzację czy nawigację z mapą Europy. Pojazdy mają mieć silniki benzynowe o pojemności 1,8 do 2 litrów i mocy od 180 do 200 koni mechanicznych. Jednocześnie rozstaw osi nie może być krótszy niż 2,75 metra, a bagażnik ma mieć co najmniej 550 litrów pojemności. Te wymagania w zasadzie sprawiają, że przetarg jest ustawiony pod Volkswagena Passata, który w zasadzie jako jedyny spełnia wszelkie wymagania.

Oprócz tego ma zostać zakupionych 10 aut kombi segmentu C, które powinny posiadać silniki o mocy od 130 do 160 koni mechanicznych i pojemności od 1,3 do 1,6 litra. W tym przypadku opcji jest nieco więcej, jednak wszystko zależy od dodatkowego wyposażenia. Niemniej jednak warunki spełniają m.in. Skoda Octavia, Volkswagen Golf oraz KIA Ceed.

NBP chce także zamówić 10 minibusów ośmioosobowych oraz jednego luksusowego minibusa dla siedmiu osób.

Na koniec pozostała wisienka na torcie przetargu. Luksusowy SUV o rozstawie osi minimum 3,1 metra, silnikiem Diesla o mocy co najmniej 330 koni mechanicznych, króry powinien posiadać podgrzewane tylne fotele, czterostrefową klimatyzację, adaptacyjne światła LED (lub laserowe) oraz kilka innych dodatków. W tym przypadku  grę wchodzą dwa modele BMW X7 M50d xDrive lub Mercedes GLS 400d.

Decydującym kryterium przetargu jest cena, która stanowi 90 proc. wagi. Otwarcie ofert ma mieć miejsce za kilka tygodni. Auta mają być dostarczone w maju przyszłego roku.

Autostrada S10 Bydgoszcz – Toruń: ruszają przetargi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker