Europa

Firmy zarejestrowane w rajach podatkowych nie otrzymają pomocy w Danii i Polsce

Firmy zarejestrowane w rajach podatkowych nie otrzymają pomocy finansowej w ramach pakietów ratunkowych pomagających w walce ze skutkami pandemii Covid-19 w Polsce oraz Danii. 

Firmy zarejestrowane w rajach podatkowych nie otrzymają pomocy w Danii

Duńskie ministerstwo finansów przedłużyło w sobotę swój program ratunkowy na lipiec, ale podkreśliło, że firmy zarejestrowane w rajach podatkowych nie będą już nim objęte.

„Przedsiębiorstwa mające siedzibę w rajach podatkowych zgodnie z wytycznymi UE nie mogą otrzymywać rekompensaty, o ile możliwe jest ich odłączenie od wsparcia na mocy prawa UE i wszelkich innych zobowiązań międzynarodowych”.

Polska podjęła podobne działania 8 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że duże firmy, które chcą otrzymać środki z tarczy antykryzysowej, muszą płacić w Polsce podatki od działalności gospodarczej lub w ciągu dziewięciu miesięcy zmienić miejsce płacenia podatków i zacząć rozliczać się z polskim fiskusem.

Zobacz także: Irlandia, europejski raj podatkowy, przez który traci UE

Raje podatkowe są globalnym problemem

Raje podatkowe to kraje, które mają niskie podatki od działalności gospodarczej lub nie mają ich wcale. Firmy, które oficjalnie są w nich rejestrowane, często unikają płacenia podatków od działalności gospodarczej w krajach gdzie faktycznie ją prowadzą.

Do najbardziej znanych rajów należą Gibraltar, Bahamy, Andora, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany i Panama. W UE są to m.in. Cypr, Luksemburg oraz Irlandia.

Niektóre gałęzie przemysłu znane są z tego, że korzystają w maksymalnym stopniu z usług rajów podatkowych – w szczególności branża wycieczek morskich, która została zdewastowana przez pandemię koronawirusa.

Carnival Corporation, Royal Caribbean i Norwegian Cruise Line to linie, które dzierżą ponad dwie trzecie udziałów w rynku. Są one oficjalnie zarejestrowane w Panamie, Liberii i na Bermudach.

Zobacz także: Amazon Europe unika podatku dochodowego od sprzedaży

Widoczne są zmiany w podejściu do firm unikających opodatkowania

Operatorzy statków wycieczkowych wezwali rząd Stanów Zjednoczonych do podjęcia działań ratunkowych i mieli nadzieję, że ustawa Senatu o pomocy w wysokości 2 bilionów dolarów będzie stanowić dla nich linę ratunkową. Przewidywała ona jednak, że firmy muszą być „powstałe lub zarządzane” w USA. Cruise Lines International Association poinformowało 26 marca The Washington Post, że główne linie rejsowe nie będą w stanie uzyskać pomocy, gdyż nie spełniają warunków.

Unikanie opodatkowania przez korporacje jest globalnym problemem,  na który zwracali uwagę m.in. Adrian Zandberg, czy też premier Mateusz Morawiecki nawołujący do walki z rajami podatkowymi. Firmy wyprowadzające podatki do rajów podatkowych w pełni korzystają z infrastruktury, do której się nie dokładają, co dotychczas nie było zauważane. Być może działania Polski i Danii zwrócą uwagę na narastający problem, który sprawia, że firmy funkcjonują na nierównych zasadach rynkowych.

Pierwsza Rzeczpospolita była rajem podatkowym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker