Motoryzacja

Kary za przekroczenie prędkości w Niemczech zostały zaostrzone

Z końcem kwietnia w kary za przekroczenie prędkości w Niemczech zostaną zaostrzone. Jeszcze łatwiej będzie można stracić prawo jazdy.

Kary za przekroczenie prędkości w Niemczech zostały zaostrzone

Od 28 kwietnia wszyscy kierowcy na niemieckich drogach, którzy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość o 21 km/h stracą prawo jazdy na miesiąc, otrzymają punkty karne i 80 euro mandatu. Zaostrzone przepisy będą również obowiązywać poza obszarem zabudowany. Każdy kierowca, który przekroczy prędkość o 26 km/h straci prawo jazdy na miesiąc otrzyma punkty karne oraz 96 euro mandatu.

Ponadto Niemcy wprowadzają surowsze kary za niestworzenie korytarzu życia. Przepisy nakazujące ułatwienie przejazdu w Polsce są od niedawna. W Niemczech po wielu latach doświadczeń postanowiono znacznie dotkliwej karać kierowców, którzy nie ułatwiają przejazdu służbom. Od końca kwietnia taki delikwent straci prawo jazdy na miesiąc i otrzyma grzywnę w wysokości od 240 do 320 euro.

Zobacz także: Jak działa nowy taryfikator mandatów? Podsumowanie pierwszego kwartału

Wyższe będą także mandaty za niewłaściwe parkowanie, które wyniosą nawet 100 euro, a dodatkowo kierowca źle zaparkowanego pojazdu otrzyma punkty karne.

Mają także pojawić się udogodnienia dla rowerzystów. Wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony skręcając w prawo nie będą mogły poruszać się szybciej niż przeciętna prędkość pieszego.

W Polsce zaostrzenie przepisów od lipca

W Polsce od lipca także mają wejść w życie zaostrzone przepisy. Przede wszystkim będzie to bezwzględne ustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu. Jest to efekt wysokiej śmiertelności na pasach. Ponadto zostanie zniesiony limit różnych ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym. Dotychczas w ciągu dnia można było poruszać się z prędkości 50 km/h, natomiast w nocy 60 km/h. Od lipca ma obowiązywać tylko limit 50 km/h.

Zobacz także: Odebranie prawa jazdy za spowodowanie wypadku drogowego? Tego chcą Polacy

Ostatnim przepisem, który ma wejść w życie od początku drugiej połowy roku jest utrata prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie niezabudowanym. Oznacza to, że jadąc 140 km/h na godzinę poza terenem zabudowanym, 170 km/h na drodze ekspresowej lub 190 km/h na autostradzie z pewnością stracimy na kwartał uprawnienia.  

Nowe przepisy mają jeszcze bardziej ułatwić walkę z piratami drogowymi, a jest to nasilający się problem. Do 23 kwietnia śląska drogówka zatrzymała 267 praw jazdy. Dla porównania przez cały kwiecień 2019 roku było to 140 zabranych uprawnień do prowadzenia pojazdów. To pokazuje, że problem zamiast maleć narasta.

Zmiana przepisów drogowych to stanowczo za mało

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker