Europa

Drzewa w Londynie przynoszą wielomiliardowe oszczędności

Drzewa w mieście od zawsze miały pozytywny wpływ na estetykę. Od jakiegoś czasu wiadomo też o ich wpływie na obniżanie temperatury w lecie oraz na redukcję ilości dwutlenku węgla. Najnowsze dane pokazuję także, że pozytywny wpływ drzew na tkankę miejską można wyrazić w pieniądzach. Drzewa w Londynie przynoszą wielomiliardowe oszczędności.

Brytyjski Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie szacuje, że pokrycie drzewami londyńskich ulic przyczyniło się do zaoszczędzenia w latach 2014-2018 pięciu miliardów funtów tylko dzięki chłodzeniu powietrza. Ponadto przyczyniły się także do ograniczenia spadku wydajności pracy wynikającego z wysokich temperatur. To zdaniem brytyjskich statystyków dodatkowe 11 mld funtów.

{loadmoduleid 155}

Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu opublikowanego w 2015 roku na zlecenie burmistrza Londynu. Wynikało z niego, że 8,4 miliona drzew w mieście usuwa rocznie około 2240 ton zanieczyszczeń z londyńskiego powietrza. Gdybyśmy chcieli usunąć te zanieczyszczenia w inny sposób, to koszt takiego działania wyniósłby 124 mln funtów.

W sumie w Londynie 21 proc. powierzchni miasta zacieniają drzewa. Tak duże korzyści wynikające z ich obecności może skłonić inne miasta do podjęcia inicjatywy sadzenia drzew, co w dobie ocieplenia klimatu i coraz większych problemów z suszami może stać się bardzo korzystnym przedsięwzięciem o stosunkowo niskich kosztach realizacji.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker