Polska

ZAiKS chce opodatkowania smartfonów i tabletów

Jedną z branż, która bardzo źle sobie radzi ze skutkami pandemii COVID-19 jest sektor kultury, który w wyniku odwołania imprez masowych, zamknięcia kin i lokali odczuwa poważne załamanie. W związku z tym po tzw. podatku Netflixa, ZAiKS przedstawił pomysł na kolejną daninę, która ma uratować branże, tym razem chodzi o podatek od smartfonów.

ZAiKS chce opodatkowania smartfonów i tabletów

Zła sytuacja branży kulturalnej sprawia, że pojawiają się kolejne pomysły na wsparcie sektora. Po ostatniej informacji dot. tzw. podatku Netflixa, który ma wesprzeć Polski Instytut Sztuki Filmowej, pojawił się pomysł wprowadzenia podatku od smartfonów.

Zobacz także: Podatek od tabletów i smartfonów: rząd uderza w kolejną branżę

Pomysł padł z ust Miłosza Bembinowa zastępcy prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na antenie radia TOK FM. Zakłada on, że dodatkowe finanse dla sektora kultury miałyby wedle założeń pochodzić z urealnienia opłaty od czystych nośników oraz aktualizacji listy urządzeń zdolnych do powielania twórczości w różnych jej formach. Co to oznacza?

Oznacza to, że opodatkowane zostałyby smartfony, tablety, a nawet telewizory. Nie powinno to dziwić, gdyż każde z tych urządzeń pozwala na korzystanie z dorobku artystów. Oszacowano, że sam podatek od smartfonów i telefonów pozwoliłby na 93 mln złotych wpływu. Warto jednak zauważyć, że wpływy z podatku szacowano na postawie stawki w wysokości 1,5 proc. ZAiKS sugeruje jednak, że taka stawka powinno dotyczyć telewizorów i tabletów. Z kolei smartfony i telefony powinny być objęte 6 proc. stawką podatkową.

Zobacz także: Samorządy chcą opodatkować paczkomaty. Czy działają zgodnie z prawem?

Podatek zostanie nałożony na importerów i producentów

ZAiKS podaje, że nie jest to podatek nakładany na obywateli, lecz na importerów i producentów sprzętu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że część, o ile nie cały koszt podatku zostaną przeniesione na konsumentów.

Instytucja ma już gotowy plan wdrożenia podatku, który chce przekazać Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co ważne, usta wa pozwala na wprowadzenie tego typu danin.

Andrzej Przybyło: podatek od smartfonów uderzy we wszystkich [WYWIAD]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker