Europa

Rosja uruchamia budżet kryzysowy. Zamiast nadwyżki będzie wyraźny deficyt

Rosja planuje więcej wydać z funduszu kryzysowego i podwoić pożyczki państwowe w tym roku, ponieważ spodziewa się spadku PKB o 5 proc. – wynika z informacji rosyjskiego Ministerstwa Finansów.

W Rosji liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekracza już 155 tys. i pod tym względem wyprzedziła Francję i Turcję. Rosyjska gospodarka od końca marca jest zamrożona, co wraz z niskimi cenami ropy i gazu zdecydowanie jej nie służy.

Anton Siluanov, minister finansów w rosyjskim rządzie powiedział biznesowemu dziennikowi Wiedomosti, że dochody rosyjskiego budżetu mają spaść o 4 biliony rubli (52 mld dolarów) w stosunku do prognoz. Niższe wpływy z ropy i gazu spowodują spadek o około 1,5 bln rubli (19,5 mld dolarów). W rezultacie tegoroczny deficyt budżetowy ma osiągnąć poziom 4 proc. PKB.

{loadmoduleid 155}

Rosja osiągnęła w ubiegłym roku nadwyżkę budżetową w wysokości 1,8 proc. PKB i spodziewała się nadwyżki budżetowej w wysokości 0,8 proc PKB w tym roku. Wiemy już, że to niewykonalne i spadek w stosunku do prognoz wyniesie około 5 p. proc.

Aby zrekompensować utracone dochody i wypełnić swoje zobowiązania wobec społeczeństwa, Rosja wykorzysta więcej środków z Narodowego Funduszu Bogactwa (NFB) – powiedział Siluanov. W użytek pójdą także wpływy z niedawnej sprzedaży udziałów w Sberbanku. Zwiększą się też pożyczki państwowe.

„Nie chcemy wydawać dużo z NFB, nie byłoby właściwe wydawanie tych środków w ciągu dwóch lat”- powiedział Wiedomosti, dodając, że ministerstwo finansów planuje zwiększyć w tym roku dług od 4 do 4,5 biliona rubli (52-65 miliarda dolarów).

patronite og

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker