Komentarze I Analizy

Potrzebny jest nam cyfrowy detoks. Jesteśmy uzależnieni od Internetu

Technologia dzisiejszych czasach jest dla ludzi czymś nierozłącznym. Pomaga nam w rozwoju, samodoskonaleniu, ale także przyczynia się do wzrostu gospodarczego, a w konsekwencji poprawy jakości naszego życia. Niestety ma też bardzo negatywny wpływ, w postaci uzależniania nas od siebie. Z tego powodu potrzebny nam jest cyfrowy detoks. 

Ludzkość jest coraz bardziej uzależniona od Internetu

Z raportu Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social wynika, że globalnie średnio spędzamy dziennie 6 godzin i 42 minuty w sieci, z czego połowa tego czasu przypada na urządzenia mobilne. W sumie w ciągu roku jest to ponad 100 dni. To więcej niż ¼ naszego życia, a mówimy tylko o aktywności  w sieci.

W przypadku Polski wynik ten jest nieco lepszy i każdego dnia przesiadujemy w sieci 6 godzin i 2 minuty. To ciągle jest jednak ¼ dobowego czasu, w który wlicza się przecież również sen.

Zobacz także: Cyfryzacja to wielka szansa, ale należy założyć korporacjom kaganiec

Według Pew Research Center 81 proc. Amerykanów jest aktywnych w sieci każdego dnia. 45 proc. Amerykanów jest aktywnych w sieci kilka razy dziennie, a 28 proc. jest praktycznie aktywnych cały czas.

amerykanie detoks

W przypadku Amerykanów średnio każdego dnia spędzają oni 6 godzin i 31 minut w sieci. Znacznie gorzej wyglądają te statystyki wśród najmłodszych. Średnio amerykańskie dzieci pomiędzy 8 a 10 rokiem życia spędzają w Internecie ponad 8 godzin dziennie. W przypadku dzieci od 10 do 18 roku życia statystyki są jeszcze gorsze, a aktywność wynosi ponad 11 godzin dziennie.

Powyższe statystyki pokazują, że wraz ze zwiększaniem się liczby osób wychowanych w świecie Internetu średni czas spędzany w sieci będzie rósł. Starsze pokolenia, która na ogół nie korzystają ze zdobyczy technologicznych lub robią to w znacznie mniejszym stopniu, zostaną zastąpione przez młodsze generacje, które w świecie cyfrowym czują się jak ryba w wodzie.

Zobacz także: Baterie Li-Ion w wózkach widłowych coraz powszechniejsze

Potrzebny jest nam cyfrowy detoks. Jesteśmy uzależnieni od Internetu

Niestety to uświadamia nam, że wpływ nowych technologii oraz cyfryzacji na nasze życie będzie coraz większy. Wiąże się to z wieloma zagrożeniami takimi jak zanik relacji międzyludzkich, uzależnieniem od komputerów i telefonów, ale także ze zwiększoną inwigilacją. Cyfrowe korporacje bardzo chętnie wykorzystują nasze dane, którymi dzielimy się w sieci. Chętnie również korzystają z cyfrowych śladów, które po sobie zostawiamy. Wzrost znaczenia Internetu i nowych technologii w naszym życiu da im jeszcze większą liczbę informacji na nasz temat. To z kolei może w dłuższym terminie doprowadzić do manipulowania nastrojami społecznymi i wpływaniem na poglądy społeczeństwa.

Dlatego Fundacja Instrat i Polska Karta Suwerenności Cyfrowej wraz z grupą ekspertów promuje Dzień Detoksu Cyfrowego, który przypada na 19 lipca. Pomysłodawcy zachęcają do odłożenia w ten dzień telefonów, komputerów i innych urządzeń, które pozwalają na surfowanie po sieci. Dzień Cyfrowego Detoksu ma pomóc nam zrozumieć, że życie z ograniczonym dostępem do internetu lub zdobyczy technologii również jest możliwe, a wielu z nas po prostu zbyt aktywnie korzysta ze zdobyczy cyfryzacji.

Filip Lamański   

Rozwój cyfryzacji – kluczowa kontrola gigantów i efektywne e-usługi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker