Polska

IPO Allegro na GPW. To będzie najprawdopodobniej największy debiut w historii polskiej giełdy

Gigant handlu działający na rynku e-commerce planuje jeszcze w tym roku zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Giełdowy debiut Allegro, czyli IPO (Initial Public Offering) ma mieć miejsce jeszcze jesienią tego roku, choć bardziej realna jest końcówka roku. Allegro chce pozyskać około 1 mld złotych, które zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań i inwestycje. Do tego dojdą środki ze sprzedaży akcji przez obecnych właścicieli.

Z szacunków wynika, że właściciele platformy Allegro – fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners mogą liczyć na kapitalizację na poziomie od 10 do 12 mld euro. Oznaczałoby to wycenę na poziomie od 44 mld do 53 mld złotych i największy debiut w historii GPW. Allegro natomiast stałoby się największą spółką notowaną na polskiej giełdzie.

Obecnie największą spółką na polskim parkiecie jest CD Projekt RED, którego wycena oscyluje na poziomie 41 mld złotych.

Oferta w głównej mierze zostanie skierowana do klientów instytucjonalnych (krajowych i zagranicznych). Do inwestorów indywidualnych ma trafić zaledwie około 5 proc. akcji. W związku z tym należy się spodziewać mocnej redukcji udziałów, które uda się uzyskać w stosunku do zapisów.

Debiut Allegro na GPW oraz rosnąca wartość CD Projekt RED mogą na stałe zakończyć na polskiej giełdzie hegemonię spółek pod zarządem Skarbu Państwa.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker