Polska

Spółka ORLEN Upstream rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z własnych złóż gazu ziemnego

ORLEN Upstream, spółka z Grupy ORLEN, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z własnych złóż gazu ziemnego. Wydobycie zasobów kopalni, zlokalizowanych w woj. kujawsko-pomorskim, potrwa około 14 lat. Rocznie będą one w stanie zapewnić energię elektryczną dla około 70 tys. gospodarstw domowych.

Zasoby geologiczne złóż Bajerze i Tuchola szacowane są na około 1,5 mld m3 gazu ziemnego zaazotowanego. Rocznie z wydobywanego gazu można wytworzyć 125 tys. MWh energii elektrycznej. To ilość, która jest w stanie zabezpieczyć zapotrzebowanie mieszkańców miasta wielkości Torunia.

W każdym z ośrodków zainstalowano po dwa silniki gazowe i generatory, z których generowana energia przesyłana jest linią kablową do sieci dystrybucyjnej Energa Operator w Bajerzu oraz ENEA Operator w Tucholi, by finalnie trafić do konsumentów. Zastosowane zestawy prądotwórcze dostarczają nie tylko energię elektryczną, ale również ciepło, uzyskane podczas pracy silników gazowych, na potrzeby instalacji technologicznej i potrzeby własne ośrodków.

Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej z gazu pochodzącego z kujawsko-pomorskich złóż nastąpiło w rekordowym czasie – w ciągu niespełna ośmiu miesięcy od przekazania terenów budowy i 14 miesięcy od podpisania umowy z generalnym wykonawcą.

W Bajerzu i Tucholi zainwestowano w instalacje modułowe, co oznacza, że wszystkie ich elementy, łącznie z budynkami, są możliwe do zdemontowania po wyczerpaniu zasobów i przeniesienia w całości lub w części do nowej lokalizacji.

Prowadzone w województwie kujawsko-pomorskim prace są częścią realizowanego przez ORLEN Upstream projektu na obszarze EDGE, którego jednym z celów jest zagospodarowanie złoża Bajerze oraz złoża Tuchola w oparciu o generowanie energii elektrycznej z zaazotowanego gazu ziemnego.

Pozytywne wyniki analiz otworów Bajerze-1K, Bajerze-2 oraz Tuchola-3 i Tuchola-4K potwierdziły występowanie przemysłowych akumulacji gazu ziemnego związanych z węglanowymi poziomami dolomitu głównego lub dewonu.

Pod koniec 2020 roku podpisano umowy na realizację prac budowlano-montażowych na tych obszarach. Zakres działań obejmował zagospodarowanie odwiertów gazu ziemnego, budowę kompletnej infrastruktury koniecznej do wydobycia i oczyszczenia gazu ziemnego zaazotowanego oraz dostawę i zabudowę zestawów prądotwórczych.

Spółka analizuje już kolejne dane geologiczne z terenu woj. kujawsko-pomorskiego. Rozważana jest możliwość zagospodarowania w przyszłości złoża Rosochatka w powiecie tucholskim.

Obecnie w segmencie upstream PKN ORLEN prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie. Średnie wydobycie w 2021 roku wyniosło 16,7 tys. boe/d, a zasoby zostały oszacowane na poziomie 171,5 mln boe.

W 2021 roku Grupa ORLEN wyprodukowała łącznie 11,4 TWh energii elektrycznej, z czego już ok. 60% pochodziło ze źródeł zero- i niskoemisyjnych. Zgodnie ze strategią, do 2030 roku koncern przeznaczy 47 mld zł na inwestycje w nowoczesną energetykę. Umożliwią one rozwój mocy wytwórczych w morskich farmach wiatrowych, w instalacjach wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych, w CCGT w Polsce i w Litvinovie w Czechach. Konsekwentnie realizowany jest także program biogazowy. Należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Południe nabyła dotąd trzy instalacje biogazowe, które przekształca w nowoczesne biometanownie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker