AmerykiGospodarka

Dzięki rosyjskiej inwazji, PKB Ameryki Łacińskiej urośnie aż o 3,5%!

Prognozy gospodarcze dla Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów na ten rok autorstwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zostały podniesione w górę. PKB tego regionu urośnie w 2022 roku aż o 3,5 proc. Jednakże w 2023 roku wzrost gospodarczy spowolni, a inflacja nadal będzie na problematycznie wysokim poziomie. 

Prognozy gospodarcze dla Ameryki Łacińskiej na ten rok w górę!

Dotychczas Ameryka Łacińska radziła sobie zaskakująco dobrze, a to w dużej mierzej, dzięki rosyjskiej inwazji. Ze względu na nią globalne ceny surowców i żywności w tym roku pobiły historyczne rekordy. Z kolei eksportem wielu z nich zajmują się państwa z tego regionu. Choćby Kolumbia, której PKB w drugim kwartale tego roku był większy aż o 12,6 proc. r/r, sprzedaje zagranicznym podmiotom głównie ropę, węgiel oraz kawę. Z kolei Chile, które jest niewątpliwie miedzianą potęgą (w 2020 roku, ponad co trzecia ruda miedzi kupiona na rynku międzynarodowym pochodziła z tego kraju), odnotowało w drugim kwartale tego roku wzrost gospodarczy na poziomie 5,4 proc. 

Zobacz także: Brazylia, czyli głód, duże nierówności oraz niski wzrost gospodarczy

W związku z tym, jak nieoczekiwanie wysoki był wzrost PKB w pierwszej połowie tego roku wielu krajów z regionu, MFW podwyższył prognozy gospodarcze dla Ameryki Łacińskiej na ten rok w górę! Jak widać na poniższym wykresie, zgodnie z najnowszą prognozą Funduszu, PKB Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów w 2022 roku wzrośnie aż o 3,5 proc. Z kolei według czerwcowej prognozy wzrost miał być o 0,5 pkt proc. niższy. Przy czym, co warto zaznaczyć, to właśnie w tym regionie znajduje się światowy lider wzrostu gospodarczego 2022 roku. Według analityków MFW Gujana, dzięki odkryciu w ostatnich latach znacznych złóż ropy, w tym roku odnotuje wzrost gospodarczy na poziomie 57,8 proc.

Wzrost gospodarczy Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów
Źródło: IMF, „Latin America Faces a Third Shock as Global Financial Conditions Tighten”

Inflacja w Ameryce Południowej, mimo starań, nadal jest wysoka

Z drugiej strony rosyjska inwazja nie tylko przyczyniła się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Ameryce Łacińskiej, ale również do wzrostu cen. Co warto zaznaczyć, do podniesienia się poziomu inflacji doszło mimo zdecydowanej i szybkiej reakcji wielu banków centralnych z tego regionu. Choćby Bank Brazylii cykl zacieśnienia polityki monetarnej rozpoczął już w zeszłorocznym marcu. Łącznie od tego miesiąca podniósł on główną stopę procentową z 2 do 13,75 proc., czyli aż o 11,75 pkt proc. Mimo tego inflacja w tym kraju nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, choć ostatnio faktycznie zaczęła się obniżać. We wrześniu ta roczna wyniosła 7,17 proc., przy czym w sierpniu była o 1,56 pkt proc. większa.  

Zobacz także: DB Schenker uruchomił pierwsze czartery między Europą a Ameryką Południową

Łącznie, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie inflacja w Ameryki Południowej oraz na Karaibach zdaniem MFW ma wynieść aż 7,8 proc. w tym roku. Przy czym, najszybszy wzrost cen będzie miał miejsce w Argentynie. Inflacja w tym kraju w 2022 roku wyniesie aż 72,4 proc., co z pewnością da temu państwu miejsce w pierwszej 10. krajów z największym wzrostem cen w tym roku. 

Inflacja w Ameryce Łacińskiej
Źródło: IMF, „Latin America Faces a Third Shock as Global Financial Conditions Tighten”

2023 roku nie będzie już tak dobry dla Ameryki Południowej

2023 rok zaś nie będzie dla Ameryki Południowej już tak korzystny, jak ten obecny. Światowa gospodarka zaczęła zwalniać. Chiny mierzą się z kryzysem na rynku nieruchomości, a Europa z brakiem rosyjskich surowców energetycznych. Do tego w większości państw na świecie stopy procentowe zaczęły relatywnie szybko rosnąć, przyczyniając się skutecznie do obniżenia tempa wzrostu globalnego PKB. Niewykluczone nawet, iż ze względu na ich podwyżki, globalna gospodarka wejdzie w stan recesji (szerzej o tej kwestii pisaliśmy tutaj: Bank Światowy: globalna recesja może wybuchnąć już w 2023 roku).

Z tego powodu globalne ceny surowce zaczną spadać, a wielu już zaczęły. Doprowadzi to do tego, że ich eksport, który dotychczas był motorem wzrostu gospodarczego w Ameryce Południowej, może nawet spaść. Do tego, jak wskazują analitycy MFW, spowolnienie gospodarcze może również obniżyć przekazy pieniężne i turystykę w regionie. Przy czym co warto zaznaczyć, wyższe stopy procentowe sprawiają, że kredyty drożeją, co uderza zarówno konsumpcję prywatną, jak i inwestycje w Ameryce Południowej. 

Zobacz także: Argentyna może zakończyć ten rok z inflacją na poziomie 90%! Kryzys w państwie pogłębia się

Ze względu na rosnące ryzyko recesje oraz podnoszenie stóp procentowych prognozy gospodarcze dla Ameryki Łacińskiej autorstwa MFW na 2023 rok zostały obniżone. Wzrost PKB Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów wyniesie zaledwie 1,7 proc. Przy czym według czerwcowych prognoz Funduszu miał być on o 0,3 pkt proc. wyższy. Co więcej, jak informują ekonomiści, inflacja nadal będzie na problematycznie wysokim poziomie. Według ich prognozy w 2023 roku wyniesie ona ok. 4,9 proc., czyli będzie powyżej przedziałów tolerancji banków centralnych w wielu państwach.  

MFW obniża prognozy wzrostu i ostrzega, że „najgorsze dopiero nadejdzie”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker