Finanse

Rząd chce oskładkować wszystkie umowy. Pracodawcy się godzą, ale pod jednym warunkiem

Rząd szukając dodatkowych przychodów chce oskładkować każdy rodzaj umów. Pracodawcy zgadzają się na to, chcą jednak by nie przyczyniło się to do podwyższenia kosztów pracy.

Rząd poszukując oszczędności ze względu na olbrzymi deficyt budżetowy, szuka nowych rozwiązań, które mogłyby wspomóc finanse państwa. Oskładkowanie ZUS wszystkich umów ma w tym pomóc.

Dodatkowe składki na ZUS nie zasilą bezpośrednio budżetu, jednak zmniejszą deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w wyniku czego wymagane dotacje z budżetu będą niższe.

Jak podała Gazeta Wyborcza za oskładkowaniem wszystkich umów opowiedzieli się związkowcy.  Z kolei jeśli chodzi o pracodawców to GW pisze: „pracodawcy zgadzają się na nowe składki dla osób mających po kilka umów-zleceń oraz obciążenia dodatkową składką ludzi łączących etat z umową-zleceniem albo działalność gospodarczą z umową-zleceniem”.

Pracodawcy stawiają jednak jeden warunek – nie mogą wzrosnąć koszty pracy. Oznacza to, że za dodatkowym oskładkowaniem miałyby iść obniżki podatków.

Jak podaje dziennik, Ministerstwo Pracy dało związkowcom i pracodawcom dwa tygodnie na zgłoszenie swoich pomysłów. „Po tym okresie resort ma opracować reformę” – czytamy w gazecie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker