Polska

Smog w Polsce przyczynia się do powstania nowotworów mózgu

Z badania przeprowadzonego przez zespół dr Katarzyny Musioł z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku wynika, że smog w Polsce przyczynia się do zwiększonej zachorowalności na nowotwory mózgu wśród dzieci.

Gdzie na Śląsku dzieci najczęściej chorują nowotwór mózgu?

10 października w Rybniku odbyła się konferencja Smog-Szok, na której wyniki swoich badań przeprowadzała wspomniana Katarzyna Musioł lekarka pediatra, onkolog, hematolog dziecięcy, ordynator pediatrii w WSS nr 3 w Rybniku – podaje Polska Times.

Mając wieloletnie doświadczenie ekspertka wraz z grupą studentów postanowiła zbadać, w której części Śląska dzieci najczęściej chorują na nowotwory mózgu.

Zobacz także: Polska ma najmniej rygorystyczne limity smogowe w Europie

– Pracując na oddziale onkologii i hematologii postanowiliśmy wraz ze studentami zbadać, z którego obszaru Śląska dzieci najczęściej chorują na nowotwory mózgu. W tym celu przeanalizowaliśmy historie 500 dzieci, które w ostatnich 15 latach były leczone z powodów nowotworów mózgu w naszej klinice i w odniesieniu do ich miejsca zamieszkania wyznaczyliśmy współczynniki zachorowania – tłumaczy Katarzyna Musioł.

Jak się okazało najczęściej na nowotwory mózgu chorują dzieci z okolic Rybnika, Raciborza i Jastrzębia. Są to zachorowania wyraźnie częstsze niż wśród dzieci z Zabrza, Bytomia, czy też Katowic – komentowała Musioł.

Mając na uwadze te różnice, zespół postanowił zbadać jakość powietrza i jego wpływ na zachorowalność.

Smog w Polsce przyczynia się do powstania nowotworów mózgu wśród dzieci

– Skorelowaliśmy te dwie wartości. Przeprowadzając analizę statystyczną wykazaliśmy związek pomiędzy stężeniami pyłów o średnicy 2,5 i 10 mikrometrów a wskaźnikiem zachorowalności na guzy mózgu. Mówiąc innymi słowy: wykazaliśmy związek przyczynowo-skutkowy między pyłami zawieszonymi a występowaniem nowotworów mózgu u dzieci – podaje dr Katarzyna Musioł.

Zobacz także: Jak wydry morskie mogą walczyć ze zmianami klimatu?

Autorka zwraca uwagę, że badania zostały przeprowadzone na niewielkiej grupie 500 dzieci, jednak zaznacza, że są to wszystkie dzieci jakie były w ciągu 15 lat leczone w jej klinice na nowotwory mózgu.

Polska Times przypomina także, że podczas wymienionej konferencji opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez Tima Nawrota, epidemiologa z Uniwersytetu Uhasselt w Belgii. Wynika z nich, że w moczu dzieci z Rybnika stężenie czarnego węgla jest o 425 proc. wyższe niż u ich rówieśników z francuskiego Strasburga.

Czarny węgiel to substancja rakotwórcza powstająca w procesie spalania węgla.

Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za miliony komplikacji porodowych

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker