Polska

Smog w Polsce przyczynia się do powstania nowotworów mózgu

Z badania przeprowadzonego przez zespół dr Katarzyny Musioł z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku wynika, że smog w Polsce przyczynia się do zwiększonej zachorowalności na nowotwory mózgu wśród dzieci.

Gdzie na Śląsku dzieci najczęściej chorują nowotwór mózgu?

10 października w Rybniku odbyła się konferencja Smog-Szok, na której wyniki swoich badań przeprowadzała wspomniana Katarzyna Musioł lekarka pediatra, onkolog, hematolog dziecięcy, ordynator pediatrii w WSS nr 3 w Rybniku – podaje Polska Times.

Mając wieloletnie doświadczenie ekspertka wraz z grupą studentów postanowiła zbadać, w której części Śląska dzieci najczęściej chorują na nowotwory mózgu.

Zobacz także: Polska ma najmniej rygorystyczne limity smogowe w Europie

– Pracując na oddziale onkologii i hematologii postanowiliśmy wraz ze studentami zbadać, z którego obszaru Śląska dzieci najczęściej chorują na nowotwory mózgu. W tym celu przeanalizowaliśmy historie 500 dzieci, które w ostatnich 15 latach były leczone z powodów nowotworów mózgu w naszej klinice i w odniesieniu do ich miejsca zamieszkania wyznaczyliśmy współczynniki zachorowania – tłumaczy Katarzyna Musioł.

Jak się okazało najczęściej na nowotwory mózgu chorują dzieci z okolic Rybnika, Raciborza i Jastrzębia. Są to zachorowania wyraźnie częstsze niż wśród dzieci z Zabrza, Bytomia, czy też Katowic – komentowała Musioł.

Mając na uwadze te różnice, zespół postanowił zbadać jakość powietrza i jego wpływ na zachorowalność.

Smog w Polsce przyczynia się do powstania nowotworów mózgu wśród dzieci

– Skorelowaliśmy te dwie wartości. Przeprowadzając analizę statystyczną wykazaliśmy związek pomiędzy stężeniami pyłów o średnicy 2,5 i 10 mikrometrów a wskaźnikiem zachorowalności na guzy mózgu. Mówiąc innymi słowy: wykazaliśmy związek przyczynowo-skutkowy między pyłami zawieszonymi a występowaniem nowotworów mózgu u dzieci – podaje dr Katarzyna Musioł.

Zobacz także: Jak wydry morskie mogą walczyć ze zmianami klimatu?

Autorka zwraca uwagę, że badania zostały przeprowadzone na niewielkiej grupie 500 dzieci, jednak zaznacza, że są to wszystkie dzieci jakie były w ciągu 15 lat leczone w jej klinice na nowotwory mózgu.

Polska Times przypomina także, że podczas wymienionej konferencji opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez Tima Nawrota, epidemiologa z Uniwersytetu Uhasselt w Belgii. Wynika z nich, że w moczu dzieci z Rybnika stężenie czarnego węgla jest o 425 proc. wyższe niż u ich rówieśników z francuskiego Strasburga.

Czarny węgiel to substancja rakotwórcza powstająca w procesie spalania węgla.

Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za miliony komplikacji porodowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker