Finanse

Zmiany w KRUS 2022: koniec KRUSu dla rolników przedsiębiorców

Rzeczpospolita dotarła do rządowego projektu, który zakłada zmiany w oskładkowaniu pracy, szczególnie osób pracujących na umowie zlecenie. Planowane są też duże zmiany w KRUS, które wejdą w życie w 2022 roku.

Oskładkowaniem ma zostać objęte nawet 900 tys. osób zatrudnionych na tzw. zleceniówkach. Jak podają rozmówcy Rzeczpospolitej, po zapowiedzianych zmianach oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów stanie się normą i jedynym wyjątkiem będą studenci i uczniowie do 26. roku życia.

Zobacz także: Przyszłe emerytury Polaków – ZUS, OFE, PPK

Z założeń projektu wynika, że przedsiębiorcy mogą mieć zmniejszone obciążenie. Po nowelizacji przepisów przedsiębiorców będzie obowiązywać ubezpieczenie z jednego rodzaju działalności. Oznacza to, że nie będzie konieczności płacenie ubezpieczenia zdrowotnego od każdej działalności jak było dotychczas.

Renciści będą odprowadzać składki od działalności gospodarczej

Zmiany dotyczą także emerytów i rencistów, którzy obecnie nie muszą płacić żadnych składek z tytułu własnej działalności. Po zapowiedzianych zmianach zwolnieni z płacenia składek zostaną tylko emeryci i to nie wszyscy. Emeryci wykonujący m.in. wolne zawody oraz pobierający emeryturę mniejszą od minimalnej (a takich osób w 2020 roku było ponad 310 tys.) będą mieli obowiązek odprowadzania składek.

Zobacz także: Ardanowski: Rząd zgodził się na zwolnienie rolników z KRUS-u

Zmiany w KRUS 2022: koniec przywilejów dla rolników z małymi biznesami

Ważne zmiany zostaną wprowadzone także w KRUS. Rolnicy prowadzący dodatkowo działalność gospodarczą niewielkich rozmiarów stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przejść na ZUS. Jak podaje Rzeczpospolita, zmiany obejmą około 70 tys. rolników. Będą one dość istotne nie tylko dla rolników, ale również dla systemu. Obecnie osoby ubezpieczone w KRUS płacą z tytułu składek 708 zł na kwartał. W przypadku ZUS jest to 1467,49 zł na miesiąc. Oznacza to, że mały przedsiębiorca niemający gospodarstwa rolnego płaci blisko 7-krotnie wyższe składki od osoby mającej taki sam biznes, ale z prawem do uczestnictwa w KRUS.

W sumie zaprowadzone zmiany mają zwiększyć wpływy do ZUS o około 4 mld złotych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Odsetek osób pracujących w rolnictwie jest w Polsce wysoki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker